Pilt on illustreeriv.Foto: PantherMedia / Scanpix
Uudised
12. veebruar 2015 11:49

Regionaalhaiglas alustab tööd uus magnetresonantstomograaf (3)

Täna rakendatakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla diagnostikakliiniku radioloogiakeskuses töösse uus 3-teslane magnetresonantstomograaf (MRT-seade).

„Kuigi tegemist on juba kolmanda MRT-seadmega Regionaalhaiglas, on see haigla jaoks tähtis sündmus, sest see parandab MRT-uuringute kättesaadavust patsientidele võrgustuval tervishoiumaastikul," märkis radioloogia ülemarst Sergei Nazarenko. 

Ta lisas, et see on oluline samm eeskätt onkoloogia, kardioloogia, ortopeedia, neuroloogia jt patsientidele. „MRT-uuringuid kasutatakse paljude haiguste diagnoosimisel ja ravitulemuste hindamisel, õigem oleks öelda, et vähe on erialasid, kes sellest uuringust kasu ei saa. Tänu uuele seadmele saame pakkuda paremaid uuringuvõimalusi ka meie naabritele – Lastehaigla väikestele patsientidele," märkis Sergei Nazarenko.

Magnetresonantstomograafia on uuring, mis võimaldab tugeva magnetvälja abil saada keha erinevatest piirkondadest ja elunditest nii kahe- kui ka kolmemõõtmelisi kujutisi. Radioloogiakeskuse juhataja Maret Talk: „MRT-uuringu tulemusel saab täpsemalt öelda, mis muutusega on patsiendil tegemist, kas koldes on rasv või veri, kas kasvaja haarab endasse naaberorganid või mitte, kas maksas on koldeid üks või mitu jne." ning lisas, et MRT-uuringud on asendamatud südamehaiguste eristamiseks, näiteks, kas ägeda haigestumise põhjuseks on südamelihase isheemia või põletik.

MRT-uuringu üheks eeliseks loetakse ka ioniseeriva kiirguse puudumist ning praeguste teadmiste kohaselt ei ole magnetuuring organismile ohtlik. „3-teslane võimsus näitab kasutatava magnetvälja tugevust, mis annab parema resolutsiooni uuringu tulemusele, mis omakorda võimaldab täpsemini hinnata patoloogilise protsessi olemust," kirjeldab uut aparaati Maret Talk. Keskuse tohtritel ja õdedel on heameel, et uus seade on suurema toru läbimõõduga, mis teeb haigel uuringu talumise kergemaks.

Uus seade (Magnetom Skyra, Siemens, Saksamaa) paigaldati ja seadistati radioloogiakeskusesse käesoleva aasta alguses. Regionaalhaiglas teostatakse aastas MRT uuringuid ca 9000 patsiendile. Uus seade võimaldab uuringute arvu suurendada ligi 30%.