Foto: Tallinna Lastehaigla
Uudised
10. november 2020, 16:33

GALERII | Elu päästmisel loevad sekundid: lastehaigla sai tänu annetajatele uue reanimobiili (1)

Heategevuskampaaniaga „Reanimobiilita on elu võimatu“ kogus Tallinna Lastehaigla Toetusfond 2019. aastal heade inimeste annetusi, et osta lastehaiglale uus reanimobiil. Täna anti vastvalminud reanimobiil haiglale pidulikult üle.

Lastereanimobiil  maksis koos meditsiiniaparatuuri ja seadmetega  200 000 eurot. „Reanimobiil erineb olulisel määral tavalisest kiirabiautost,“ selgitas Tallinna Lastehaigla anestesioloogia-intensiivravi osakonna juhataja Mari-Liis Ilmoja. „Kaasaegne reanimobiil on sisuliselt mobiilne intensiivraviosakond, kus on tagatud kogu kolmanda ehk kõrgeima astme intensiivravimaht kõige kriitilisemas seisundis olevate patsientide transportimiseks. “

Foto: Tallinna Lastehaigla

Tallinna Lastehaigla Toetusfondi juhataja Inna Krameri sõnul panustasid uue lastereanimobiili soetamisse tuhanded eraisikud ja kümned ettevõtted. “Inimeste abivalmidus teeb südame soojaks ning oleme neile kõigile väga tänulikud,“ ütles Kramer. Toetusfondi annetajate abiga on soetatud ka kõik varasemad lastehaigla reanimobiilid alates 2001. aastast.

Foto: Tallinna Lastehaigla

„Kui lapse elu on kaalul, peab meditsiinipersonal tegutsema ajaga võidu, sekunditki kaotamata,“ ütles Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees Katrin Luts. „Raske trauma või haiguse korral võib transpordi kvaliteet mõjutada lõpptulemust olulisel määral. Et tehniliselt oleks kõik laitmatu, vajab reanimobiil ning selles olevad meditsiiniseadmed iga 5–6 aasta tagant välja vahetamist. Meile annab suure kindlustunde, et  Tallinna Lastehaiglal on nüüd uue põlvkonna kõigile kaasaegsetele nõuetele vastav reanimobiil, mis võimaldab alustada patsientide intensiivraviga juba teel haiglasse.“

Turvaliselt haiglasse

„Silwi Autoehitus on uue lastereanimobiili ehitamisse ja sisustamisse kogu südamest panustanud, sest väikeste patsientide turvaliselt haiglasse jõudmine on meie jaoks ülioluline,“ lausus Silwi Autoehituse AS juhatuse esimees Märt Tõnumaa. Ettevõtte koostöö Tallinna Lastehaigla ja Toetusfondiga on kestnud aastaid, täna üle antud reanimobiil on juba neljas.

Uue reanimobiili alusmudel on Mercedes Sprinter 319, mis on ergonoomilisem, turvalisem ja vaiksem ning täiesti uue sisesalongi lahendusega. Reanimobiilil on palju lisavarustust sõiduohutuse tagamiseks, näiteks 360-kraadine kaamera, parkimise- ja manööverdamise andurid, pimenurga andurid peeglites ning tagumine õhkvedrustus. 

Reanimobiil on kujundatud lastepäraselt – nii paistab liikluskeerises silma, et transporditakse raskelt haigeid lapsi. Autot kaunistavad urmelite pildid. Urmelid on väikesed, umbes pöidlapikkused olendid, kes sünnivad ainult siis, kui keegi teeb südamest tuleva heateo.

Foto: Tallinna Lastehaigla

Heategevuskampaania „Reanimobiilita on elu võimatu“ suurima toetuse korraldasid Metallica ning bändi Eesti kontserdi organiseerija Live Nation, kes annetasid 2019.a suvel Tartus toimunud kontserdi piletitulust reanimobiiliostuks 27 500 eurot. McDonald’si restoranid müüsid McHappy Day heategevuskampaania raames rinnamärke ning kogusid oma külastajate abiga uue lastereanimobiili soetamiseks 22 000 eurot.

Alates 2020. aastast võimaldab Neste Eesti kasutada Tallinna Lastehaigla reanimobiilisõitudeks  keskkonnasäästlikku Neste MY diislikütust. Neste Eesti on annetanud Tallinna Lastehaiglale kütust reanimobiili väljasõitudeks alates 1993. aastast.

Tallinna Lastehaigla lastereanimobiil teeb aastas keskmiselt 250 väljasõitu raskes seisundis patsientide transportimiseks. Reanimobiili kasutatakse ka laste transportimisel ravile lähivälisriikidesse, näiteks Soome.

SA Tallinna Lastehaigla Toetusfond (www.toetusfond.ee) asutati 1993. aastal. Fond on 27 aastat tegutsenud selle nimel, et aidata kaasa lastesõbraliku haigla kujundamisele ja parima võimaliku meditsiinilise abi toomisele Tallinna Lastehaiglasse.