TÖÖBÖRS: Gibraltari vastu alustanud Eesti koondisest on kas omal valikul või klubi otsusel töötud hetkel viis meest. (Lisaks muidugi karjääri lõpetanud Andres Oper). Foto: MATI HIIS
Jalgpall
13. jaanuar 2015 07:00

Vutikoondislasi on ripakil korraliku koosseisu jagu (6)

Jaanuar on teatavasti kuu, kus jalgpalliklubid üle ilma hooaega päästvaid täiendusi otsivad. Pärast Joel Lindpere Tšehhist lahkumist on Eesti koondislasi tasuta saadaval terve trobikond. Täpsemalt vägagi viisaka algrivistuse jagu.

Kui palju on hetkel tööta koondislasi? Lihtsalt võiks öelda, et nende kokkulugemiseks jääks puudu kahe käe sõrmedest. Vutisõbra jaoks on aga veelgi lihtsam mõõdupuu: uut koduklubi otsib enam kui koosseisu jagu jalgpallureid ning neid ei saa kuidagi nimetada B-koondise ringi kuuluvateks - kui järgnev koosseis oleks läinud möödunud sügisel mängima San Marino vastu, siis vaevalt oleks tulemus olnud kehvem 0:0 viigist.

Väravavaht: Sergei Pareiko

Mihkel Aksalu kandis sügisestes mängudes koondise esikinda rolli auga välja, ent Pareiko-stiilis kontrolli kaitseliini ja karistusala üle tal ei ole – temperamentide küsimus. Ometi andsid nii Leedu kui Inglismaa vastu sisse lastud väravad märku, et praktikata Pareiko võib otsustavatel hetkedel eksida. Kui koondis soovib 37aastasest väravavahist järgnevatel aastatel veel viimased piisad välja pigistada, peab ta endale uue koduklubi leidma. "Sellel nädalal peaks midagi selgeks saama," teatas Pareiko eile väikese rõõmusõnumi.

Kaitsjad: Ken Kallaste, Artjom Artjunin, Enar Jääger

Louis van Gaali armastatud kolme kaitsja taktikas lasub suurim vastutus keskmisel mängijal ning veel eelmisel nädalal tundus Artjunini jaoks kõik minevat väga hästi: Aftenposten kirjutas, et Norra kõrgliigaklubi Kristiansandi Start otsis koondise kolmanda valiku keskkaitsja palkamiseks vahendeid.

Eile andis meeskond aga teada, et Artjunin peab endale uut kosilast otsima hakkama. "Artjom näitas trennides, et ta on hea mängija, aga pärast pikemat kaalumist ei näe me teda järgmise aasta meeskonna osana," sõnas Starti juht Even Ögrey Brandsdal.

Jääger on klubita olnud juba üle poole aasta, Kallaste välismaale siirdumise suurimaks takistuseks on vana aasta lõpus trennis saadud vigastus, mis ei lubanud mehel testimistele minna. Seni on mehed treeninud vastavalt Flora ja Kaljuga ning eks märtsis ole näha, kas pallitakse välis- või kodumaal.

Poolkaitsjad: Dmitri Kruglov, Joel Lindpere, Sergei Mošnikov, Sander Puri

Kui Kruglovi ja Puri klubiotsingud on juba iga-aastane trall, siis ebameeldiva üllatusena tuli Lindpere teade, et ta on lahkunud Tšehhi kõrgliigaklubist Ostrava Banik. "Peamiselt on otsuse taga minu perekond," teatas mees klubi pressiteenistuse vahendusel. "Jalgpalli poolelt: läksin (pärast eelmise aasta vigastuspausi – toim) aina paremaks, aga sain aru, et polnud päris mina ise."

Koondist silmas pidades on Lindpere loovus väga oluline. Õnneks ei plaani mängujuht veel saapaid varna riputada. "Tõenäoliselt. Aga ma ei tea, kui kaua või kus jätkan."

Ründajad: Frank Liivak, Tarmo Kink, Igor Subbotin

Sinisärkide möödunud aasta suurimaks probleemiks oli väravate löömine ning selles osas ollakse teatavas nõiaringis: kodumeeskondades on ründajad suuresti pingipoisid, mis tähendab koondisega liitudes nigelat vormi. Kui seal aga väravaid ei lööda, puudub ka võimalus endale paremat mängupaika leida.

Loodetavasti avab patiseisust pääsemise tee Frank Liivak: de jure on ta tööta, ent de facto teatab koduklubi nime vast lähipäevil. Sotsiaalvõrgustikus õrritab ta fänne Madridis elamisega, aga ärge unistage Realist: nagu Liivak lubanud on, jagub uues klubis kindlasti ka mänguaega.

Kui teistel positsioonidel on pead tõstnud koduliigas mängivad andekad noored, siis kahjuks ründajate seas pole siinsed mehed väravalukku avada suutnud - Igor Subbotin lõi mullu Levadia eest 45 väravat, kuid jäi koondise eest nullipoisiks. Viimaste teadete kohaselt viibib ründaja testimisel Tšehhi kõrgliiga hetke neljanda meeskonna Mlada Boleslavi juures. Kui tal välisklubi leidmine õnnestub, võib ta koha Eesti meistri juures sisse võtta Tarmo Kink, kes hetkel Levadia treeningutel osaleb ning saaliturniir avamängus ka võrku sahistas.

Varumehed: Hannes Anier, Henri Anier, Henrik Ojamaa, Siim Luts, Taavi Rähn, Kaimar Saag

Tööhädas koondislaste varumeestepink on väga ründav ning mängijate sinna mahtumise põhjused erinevad: näiteks vennad Anierid on küll Erzgebirge Aue nimekirjas, ent kas nad veel kunagi ka Saksamaal väljakule jooksevad, on kaheldav. Küsimärk on ka Ojamaa kohal, kelle saatus pärast Motherwelli laenulepingu lõppemist on teadmata. Siim Luts otsib endale kosilast välismaalt, ent ei välista Eestisse naasmist.