Seekord Andrus Veerpalule endale küsimusi ei esitatud. Foto: Joosep Martinson
Sport: Värsked spordiuudised Eestist ja välismaalt
18. aprill 2013, 06:57

Miks toimetas ETV Veerpalu puudutanud vastused eetrist välja? (27)

Pühapäeval ETV2 ekraanil näidatud filmile "Sinivalge vale" eelnenud usutlus linateose autori Arto Haloneniga ei jõudnud eetrisse täismahus. Seejuures rääkis välja lõigatud osa Eesti suusatamisest ja Andrus Veerpalu juhtumist. Miks selline valik?

Keskmisest tunduvalt suurema vaatajahuvi pälvinud filmiõhtu algas jaanuari lõpus Haloneniga salvestatud usutlusest. Ta rääkis, kuidas põhjanaabrite dopingu-skandaali uuris, asjaosalisi kaamera ette tuua üritas ja mida kogu loost arvab.

Intervjuu kahele viimasele küsimusele vastates ütles ta muu hulgas ka:

"Doping on tippspordi probleem igal pool, nii Eestis, Soomes, Rootsis kui mis tahes teises riigis. /.../ Meie tiim ei ole uurinud olukorda Eestis ega konkreetseid sportlasi, aga üldiselt võin öelda, et ma ei usu, et suusatamises – nagu mitmel teisel alal – on kuigi palju neid medalivõitjaid, kes ei oleks dopingut kasutanud. Oma teadmiste ja isiklike kogemuste põhjal usun, et lõviosa medalivõitjatest, eriti püsivalt edukatest, on [dopingukasutamisega] seotud.

Aga samas tuleb tõdeda, et kui suusatamine oleks tervikuna [dopingust] puhas, võidaksid needsamad sportlased samad medalid, mille nad võitnud on – sedavõrd fantastiliste sportlastega on tegemist. Andrus Veerpalu on mulle väga sümpaatne olnud ja olen rõõmustanud tema edu üle.

Veerpalu näol on tegemist ühega spordi ohvritest. Karjääri lõpumeetritel jääb ta kasvuhormooni kasutamisega vahele enam-vähem esimesena maailmas! Seetõttu [et test on nii uus] on võib-olla ka juriidilisi võimalusi otsus muudetud saada.

Aga, nagu ma olen öelnud ka Mika Myllylä ja edukate Norra suusatajate kohta – kui sport oleks puhas, seisnuks Myllylä täpselt samamoodi pjedestaalil. Täpselt nagu Andrus Veerpalugi."

Kuid Eesti televaataja ette too meid otseselt puudutav ja äärmiselt tähelepanuväärne mõttekäik ei jõudnud. Miks?

"Tegime puhtalt toimetusliku valiku, ei midagi muud," selgitas ETV2 peatoimetaja Marje Jurtšenko.

"Soovisime sissejuhatavas usutluses keskenduda puhtalt filmile ja selle temaatikale ning justnimelt hoiduda muudest spekulatsioonidest ja seostest. Nende küsimuste ja vastuste eetrisselaskmine nõudnuks meilt hoopis teistsugust teemakäsitlust. Mõistan, et vaataja tõmbab Soome ja Eesti vahel kohe otseselt seoseid, aga meie arvates on juhtumid siiski erinevad."