TRIUMF! Elevandiluurannik on kolmekordne Aafrika meister.

12. veebruar 2024, 10:41

VIDEO | Nagu Hollywoodi filmis! Imekombel alagrupist edasi pääsenud Elevandiluurannik krooniti Aafrika parimaks

Kolm nädalat tagasi valitses Elevandiluurannikul tõeline leinameeleolu, kui nende jalgpallikoondis oli kaotanud koduste Aafrika meistrivõistluste alagrupiturniiri viimases mängus Ekvatoriaal-Guineale 0 : 4 ning tundus, et alagrupist edasi play-off'i viib neid vaid ime. Kuid nüüd käib Lääne-Aafrika riigis suur pidu ja pillerkaar, sest Musta Mandri meistriks krooniti ikkagi nende meeskond.

Elevandiluuranniku jalgpalliliit jõudis juba peatreener Jean-Louis Gasset'le hundipassi anda, kui alagrupiturniiri viimaste mängude järel sai selgeks, et paremuselt neljanda alagruppide kolmanda koha meeskonnana pääsetakse siiski edasi. Seepeale prooviti Prantsusmaa alaliidult enda ajutiseks peatreeneriks kaubelda Prantsusmaa naiste koondise juhendaja Herve Renard, kes oli viinud Elevandiluuranniku 2015. aasta Aafrika meistriks, kuid prantslastelt saadi vastuseks ei. Nii haaras peatreeneriohjad enda kätte senine abitreener, koondise endine poolkaitsja Emerse Fae.

Edasi läks kõik nagu Hollywoodi filmis. Kaheksandikfinaalis jäädi tiitlikaitsja ja suurfavoriidi Senegali vastu kiirelt kaotusseisu, ent teisel poolajal suudeti viigistada. Mäng läks penaltiseeriani välja ja seal näitasid kindlamat jalga Elevandiluuranniku mehed.

Veerandfinaalis kohtuti Maliga. Sealgi jäädi kaotusseisu ning esimese poolaja lõpus punase kaardi tõttu ka arvulisse vähemusse, kuid normaalaja viimasel minutil võideldi välja viik ning lisaaja üleminutitel ka 2 : 1 võit. Poolfinaalis alistati Kongo DV 1 : 0 ja siis seisis juba ees finaal oma suure Lääne-Aafrika konkurendi Nigeeriaga.

Finaalis näitas Elevandiluurannik väga enesekindlat mängu ning kogu kohtumise jooksul olid nemad selgelt dikteerivamaks pooleks. Ent 38. minutil leiti end ootamatult kaotusseisust, kui nurgalöögi järel saatis palli peaga puuri Nigeeria keskkaitsjast kapten ja hiljem ka turniiri parimaks mängijaks nimetatud William Troost-Ekong.

Kuid nõnda nagu ka kohamängude eelmistes ringides, ei murdnud kaotusseisu jäämine Elevandiluurannikut ka seekord. 62. minutil viigistas nurgalöögi järel mänguseisu Franck Kessie ning kakskümmend minutit hiljem kindlustas Elevandiluurannikule kolmanda Aafrika meistritiitli Sebastien Halleri osav tabamus. Mõlemale väravale andis resultatiivse söödu Brightonis klubijalgpalli mängiv Simon Adingra.

2022. aasta suvel, vahetult pärast siirdumist Dortmundi Borussiasse diagnoositi Halleril munandivähk. Järgnes kurnav ravi, kuid aasta tagasi sai ründetäht teatada: vähk on seljatatud ja ta saab naasta jalgpalliplatsile.

„Me unistasime sellest hetkest nii palju kordi,“ rääkis ka poolfinaalis Elevantide võiduvärava löönud Haller vahetult pärast finaali antud TV-intervjuus. „Me lootsime siia [finaali] jõuda, kuid taaskord polnud see mäng meie jaoks lihtne. Kuid me näeme, missugune rõõm on terves riigis, terve riik vääris seda võitu. Ma loodan, et see teeb paljudele inimestele head.“ Seejärel puhkes Haller nutma ning edasi rääkida ei suutnud.

Nii lõi Sebastien Haller finaalis võiduvärava.

„Ma olen Halleri üle nii õnnelik,“ lausus Elevandiluuranniku lähimineviku staarmängija Kolo Toure BBC-le. „Tal on selja taga väga rasked ajad, kuid see, mis ta meeskonna heaks tegi, oli uskumatu. Ta on tagasihoidlik mees, kes teeb meeskonna hüvanguks rasket tööd. Ta just selline, kes tahab tiimikaaslasi aidata. Olen nii õnnelik, et ta lõi selle värava – see on fantastiline nii tema kui ka kogu riigi jaoks.“