Kelvin Kiptum pärast mullu Chicagos maailmarekordi püstitamist.

Foto: Michael Reaves / Getty Images / AFP / Scanpix
Kergejõustik
12. veebruar 2024, 01:25

TRAGÖÖDIA: suri mullu maratonis maailmarekordi jooksnud 24aastane keenialane

Pühapäeva hilisõhtul hukkus autoavarii tagajärjel maratonijooksu maailmarekordiomanik Kelvin Kiptum. Ta oli kõigest 24aastane.

Traagilises õnnetuses hukkus ka sportlase treener Gervais Hakizimana, teatas Elgeyo Marakweti maakonna politseikomandör Peter Mulinge.

Ka Kiptumi pereliikmed on kinnitanud surmajuhtumit, samuti Hakizimani abikaasa Joan Chelimo.

Kiptum oli alles mullu 8. oktoobril püstitanud Chicagos maratoni maailmarekordi 2:00.35. Ühtlasi sai temast seal esimene sportlane, kes suutnud läbida selle kiiremini kahest tunnist ja ühest minutist. Noor keenialane parandas legendaarsele kaasmaalasele Eliud Kipchogele kuulunud eelmist maailmarekordit tervelt 34 sekundiga.

Seitsmest kõigi aegade kiireimast maratonist kolm kuulusid Kiptumile. (2:00.35; 2:01.25; 2:01.53). Paljud uskusid, et just tema võiks olla esimene inimene, kes suudab alistada kahe tunni piiri. Üheks neist oli endine Eesti tippmaratoonar Roman Fosti, kes kommenteeris seda Õhtulehele pärast Chicago maratoni. „Potentsiaali on seal väga kõvasti. Tema on üks neist, kes võiks alla kahe tunni joosta juba järgmisel või ülejärgmisel aastal,“ lausus Fosti toona.

Kiptum oli ka ise võtnud eesmärgiks tänavu kahe tunni piiri alistamise. Aprillis oli ta plaaninud seda üritada Rotterdami maratonil, samuti tahtis maratoonar osaleda Pariisi olümpial.

Kiptum tegi maratonijooksus debüüdi alles 2022. aasta detsembris ehk 14 kuud tagasi. Ta läbis 42 195 meetri pikkuse distantsi ainult kolmel võistlusel, aga iga kord kiiremini kahest tunnist ja kahest minutist – veel 2018. aastani oli maailmarekord 2:02.57.

Kiptumi lähedastele avaldas kaastunnet rahvusvahelise kergejõustikuliidu (WA) president Sebastian Coe. „Oleme šokis ja tunneme Kelvin Kiptumi ja tema treeneri Gervais Hakizimana surma pärast suurt kurbust. Rahvusvahelise kergejõustikuliidu poolt avaldame kaastunnet nende perekondadele, sõpradele, tiimikaaslastele ja Keeniale,“ lausus Coe WA kodulehe vahendusel.

Rahvusvaheline kergejõustikuliit oli kõigest viis päeva varem Kiptumi maailmarekordi ametlikult kinnitanud.