Novak Djokovic - seitsmekordne aastalõputurniiri kuningas.

Foto: Marco Alpozzi / LaPresse via ZUMA Press / Scanpix
Tennis
19. november 2023 22:44

HULL VANA! Novak Djokovic jätkab rekorditeraamatus tuhlamist ja tänab lapsi: „Need kaks imelist inglit annavad mulle pidevalt uut jõudu.“ (1)

Novak Djokovic on küll juba 36aastane, kuid ei näita väsimusemärke. Aastalõpu ATP finaalturniiril pani ta kõigil noorematel kolleegidel taas suu konkreetselt lukku ja purustas justkui möödaminnes järjekordse vägeva rekordi.

Tõsi, Torinos peetud turniiril kaotas Djokovic alagrupis kohaliku publiku lemmikule Jannik Sinnerile ning viivuks rippus serblase edasipääs juuksekarva otsas.

Ent kergest plindrist pääsenud, vormistas Djokovic töö majesteetlikult. Laupäevases poolfinaalis ei jätnud maailma esireket sõnaõigust edetabeli teisele numbrile, 20aastasele Carlos Alcarazile (6 : 3, 6 : 2) ning pühapäevases finaalis võttis veenva revanši 22aastaselt Sinnerilt (6 : 3, 6 : 3).

Triumf tähendas, et seitsmendat korda aastalõputurniiri võitnud Djokovic tõusis ses arvestuses rekordi ainuomanikuks. Seni oli ta seda jaganud Šveitsi legendi Roger Federeriga.

„Lõpetan fenomenaalse nädala ja aasta. Kindlasti ühe kõige parematest,“ võttis Djokovic ise tehtu tabavalt kokku.

Ta võitis anno 2023 jooksul 55 ja kaotas vaid kuus mängu, kuid aastat jäävad kindlasti kõige eredamalt kaunistama kolm suure slämmi turniiri esikohta (Austraalias, Prantsusmaal ja USAs). Vaid Wimbledoni finaalis pidi Djokovic tunnistama Alcarazi paremust. Ühtekokku on vanameistri koduses auhinnakapis 24 suurturniiri võitu – mis on samamoodi rekord.

„Imeline on panna aastale punkt võiduga siinse kangelase Janniki üle,“ tähtsustas Djokovic viimastel kuudel superhoogu ja maailma neljandaks numbriks tõusnud Sinneri alistamist tema kodupubliku ees.

„Mul ei olnud võimalik oodata, et Carlos ja Jannik mulle võidu kingivad. Pidin mõlemad võidud ise võtma. Pärast alagrupimängus Jannikult saadud kaotust muutsin tänaseks taktikat ja see toimis,“ rääkis ta edu saladusest finaalis.

Seejärel pühitses Djokovic võitu tütre Tara ja poja Stefaniga ning lausus: „Neil on olnud ütlemata põnev siin neid mänge vaadata. Ja mina olen alati tundnud soovi mängida oma laste ees, kui nad on juba jõudnud ikka, kui saavad aru, mis toimub. Nüüdseks on see aeg kätte jõudnud ja mul on selle üle ütlemata hea meel. Tunnen end nende kahe imelise ingli isana võrratult! Nad on toonud mulle lõputult õnne ja rõõmu ning annavad pidevalt uut jõudu.“