Ott Tänak

Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool
WRC
19. november 2023 08:26

BLOGI | M-Spordiga lõpparve teinud Tänak leppis Jaapanis kuuenda kohaga, Evansile kindel võit (57)

Autoralli MM-sarjale pandi sel nädalavahetusel punkt Jaapani etapiga. M-Spordi ridades viimast rallit sõitnud Ott Tänak lõpetas etapi kuuendana. Esimest korda tiimi ajaloos õnnestus kodune Jaapani ralli võita Toyotal, kellele vormistasid Elfyn Evans, Sebastien Ogier ja Kalle Rovanperä lausa kolmikvõidu.

 • Esimesel katsel olid nobedaimad Hyundai piloodid Thierry Neuville ja Esapekka Lappi, Ott Tänak oli kolmas. Hädas olid Toyota sõitjad: neist oli kiireim viienda aja välja sõitnud Takamoto Katsuta, Kalle Rovanperä oli kuues, Sebastien Ogier alles kaheksas ja Elfyn Evans üheksas.

 • Teisel katsel ehk reedesel päeval hakkas kaarte segama ilm. Katse sai saatuslikuks Dani Sordole ja Adrien Fourmaux'le, kes parkisid auto ära samasse kraavi. Spinniga lõhkus autot Takamoto Katsuta, kes jõudis siiski kenasti finišisse. Pärast Fourmaux' avariid pandi katse ka seisma.

 • Kolmandal katsel hakati vahesid mõõtma juba minutites ja Rally1 masinatest liikusid nobedamalt ka Rally2 autod, kes haarasid kokkuvõttes kohad esikümnes. Evans valitseb rallit, aga näiteks Tänak kaotas talle lausa 2.44.

 • Neljas katse jäeti ohutusele viidates ära.

 • Viies katse sõideti vahelduseks enam-vähem normaalsetes tingimustes, aga esimese seitsme seas jätkas endiselt kolm Rally2 masinat.

 • Kuuendal katsel kaotas Tänak endiselt Katsutale üle poole minuti ja ütles finišis otse, et auto on „end täis sit**mas“. Sada meetrit pärast katse algust sai lõpu seni teisel kohal kihutanud Neuville'i ralli, kes sõitis vastu puud.

 • Kaheksanda katse lõpus kinnitas Tänak, et vahepealse hoolduspausiga saadi lõpuks auto korda. Paraku on kaotust Evansile ligemale viis minutit ja mööda on pääsenud ka kolm Rally2 autot.

 • Üheksas katse ehk Jaapani ralli laupäevane päev algas farsiga, kui esimesena rajale pääsenud Thierry Neuville katsel nullautost möödus. See tähendas enamikele Rally1 masinatele mõistagi katse peatamist ja nominaalaega.

 • 14. katsel üllatas rallipiloote ootamatu lumesadu, mille käest Katsuta ja Tänak pääsesid, aga esimesed mehed enam mitte. Ralli sai läbi seni viimasel punktikohal kihutanud endise vormel 1 ässa Heikki Kovalaineni jaoks, keda tabasid mehaanilised probleemid.

 • 17. katsel parkis Tänak end keset katset korraks kõrvalteele ja andis sellega viis sekundid Katsutale ja teistele ära. Viimaseks päevaks oligi jäänud ainult see pinge, kas Katsuta suudab Tänakust ja Lappist mööduda, et kindlustada Toyotale nelikvõit.

 • 19. katsel jätkas Katsuta surumist ja sai Tänaku kätte. Lappini oli jäänud veel ainult 16 sekundit, ühe katsega sai ta tagasi sellest ligemale pool. Tempo tundus piisav.

 • 20. katsel sai lõplik Rally1 klassi paremusjärjestus paika, kui Lappi sai tempo üles ja suutis Katsutaga vahet kasvatada. Jaapanlane tunnistas finišis, et pidamine kadus täiesti ära.

Ralli lõppseis (kliki pildil):

Punktikatse lõppjärjestus (kliki pildil):

MM-sarja lõppseis:

Sõitjate arvestus

1. Kalle Rovanperä (Toyota) 250
2. Elfyn Evans (Toyota) 216
3. Thierry Neuville (Hyundai) 189
4. Ott Tänak (M-Sport Ford) 174
5. Sébastien Ogier (Toyota) 133
6. Esapekka Lappi (Hyundai) 113
7. Takamoto Katsuta (Toyota) 101
8. Dani Sordo (Hyundai) 63
9. Teemu Suninen (Hyundai) 42
10. Oliver Solberg (Škoda) 33

Meeskondlik arvestus

1. Toyota 548
2. Hyundai 432
3. M-Sport 287

08:23

Kõva on ka see, et finišis on Hiroki Arai ehk Rally4 klassi mees võtab esiveolise autoga MM-sarjas punkti. Äge!

08:16

22. katse tulemused:

Ralli lõppseis:

08:14

Evans tuli rahulikult läbi ja kaotas 13,3 sekundit. Tänakule teise koha punktid, aga üldarvestuses see mingit rolli enam ei mängi.

Evans: „Päris hea tunne. Eriti arvestades eelmise aasta viimase päeva pettumust. Siin polnud lihtsad tingimused ja isegi reedel sisse saadud suur edu ei teinud asja lihtsaks. Kolmikvõit Toyota kodus on mega tulemus!“

08:08

Ogier tuleb viienda ajaga ja kaotab Neuville'ile 7,3 sekundit. „Olen seda hooaega väga nautinud. Tore on vahepeal sõita ja meeskonda aidata. Plaanisin sõita seitse rallit, aga surusin tiimi, et saaksin ka siin sõita ja aidata teenida unistuste tulemuse. Järgmisel aastal on samasugune plaan, aga lähemalt kuuleb juba varsti.“

08:03

Rovanperä kaotas Neuville'ile 9,9 sekundit. Toyota ajaloo esimene võit Jaapanis on kindlustatud! „Loodetavasti tulevad teised ka hästi ja see oleks meile kodurallil supertulemus. Oleme väga õnnelikud. Olen ka Taka üle väga uhke!“

07:59

Lappi kaotas Neuville'ile 6,8 sekundit ja kindlustas neljanda koha ära. Parim Hyundai mees ja rikkus ära Toyota nelikvõidu.

„Eesmärk polnud otseselt midagi nii „ära rikkuda“, tahtsin leida neis tingimustes kiirust ja enesekindlust. Suur aitäh kogu meeskonnale. Esimene hooajapool oli hea, aga teisel polnud ma ise piisavalt tasemel. Ootan juba tulevikku.“

07:55

Homme toimub Toyotal pressikonverents, kus asjad selgeks räägitakse.

07:55

Katsuta jõudis koduralli finišisse ja kaotas 7,0 sekundit. Ilmselt oli ta ralli kiireim mees, aga kahjuks läks võit reede algusesse. „Pean selle tunde järgmise aastasse kaasa võtma, aga kokkuvõttes oli see väga pettumustvalmistav. Selline aga olukord on. Tänan meeskonda ja fänne! See oli imeline tunne. Loodetavasti suudan järgmisel aastal teha selle ära, mida ma siin teha tahan. Räägin juba järgmisest aastast, aga tegelikult ma ju ei tea, mis järgmisel aastal juhtuma hakkab.“

Seega jätkab Katsuta Toyotas?

07:51

Tänak kaotas Neuville'ile 2,4 sekundit. „Ausalt öeldes on raske midagi öelda. Võib-olla ägestun ma liiga kiirelt, kui meil kiirust pole. Ka ma ise pole tänavu olnud piisavalt heas vormis. On olnud raske aasta, vaatame, mida tulevik toob.

07:51

Neuville sai ajaks 4.48,8. „Tore, et see läbi sai. Minu viga läks kalliks maksma ja tahan meeskonna ees vabandada. Jõudsime tänavu kaheksa korda pjedestaalile ja sellega võib rahul olla. Järgmine aasta teeme paremini.“

07:39

Punktikatsel oleme jõudund nii kaugele, rajal on Rally2 klassi võitja Andreas Mikkelsen ja kohe alustavadki Rally1 mehed.

07:38

21. katse tulemused:

Ralli üldseis:

07:35

Eelviimasel katsel enam midagi kaalul polnud. Käis lihtsalt nö vormistamine.

07:33

Tähelepanuväärne oli aga tagapool see, et Gregoire Munster parkis end kraavi ja punktikohale kerkis esiveolise masinaga sõitnud Hiroki Arai, kelle senise karjääri parim koht rallimaailmas oli 12.

07:33

20. katse tulemused:

Ralli üldseis:

07:32

20. katsel sai kogu esikuuik selgeks, sest kõige pikema katse teisel läbimisel kaotas Katsuta Lappile 10 sekundit ja tunnistas finišis, et imelikul kombel pole tal üldse pidamist. Lappi tundis end juba natuke paremini. Tipus oli kõik jätkuvalt rahulik ja mingit pinget seal viimasel päeval arusaadaval ei tekkinudki.

07:30

19. katse tulemused:

Ralli üldseis:

07:29

19. katsel noppis Katsuta võidu ja Tänak andis alla. Ta kaotas jaapanlasele juba 20 sekundit ja leppis oma saatusega. Lappilt sai Katsuta kätte 9,7 sekundit ja vahe langes juba 16 sekundile.

07:27

18. katse tulemused:

Ralli üldseis:

07:25

18. katse oli maratonkatse väga kitsastel ja aeglastel teedel, kus Katsuta sai Tänakult kätte 9 ja Lappilt 13 sekundit. Vahe oli eestlase kasuks veel ainult 0,4 sekundit ja Lappi oli ka püütavas kauguses.

Loe rohkem