Ott Tänak ja Martin Järveoja on mõistagi oma Ford Pumaga Jaapanis juba kohal.

Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool
WRC
15. november 2023 18:22

Ralliekspert: võimalik, et Tänakul tuleb Jaapanis lihtsalt vastu pidada (1)

Ralliportaali DirtFish ajakirjanik James Bowen ei pea kahel eelmisel MM-etapil poodiumile jõudnud Ott Tänakut Jaapanis suurimaks võidusoosikuks.

Eestlane sai seal mullu Thierry Neuville'i järel teise koha. Kui toona oli see Tänaku viimaseks etapiks Hyundai eest, siis nüüd asub ta Jaapanis kihutama M-Spordi esisõitjana, taas viimast korda. Teatavasti naaseb ta seejärel Korea autotootja rallitiimi

„Eelmisel aastal jõudis Tänak viimasel päeval tasa ja targu teisele kohale, kasutades ära Evansi ebaõnne. Sellega kindlustas ta kaksikvõidu Hyundai meeskonnale, kelle juurest ta mõnevõrra salajastel põhjustel lahkus. Tänavu on aga narratiiv teistsugune ning eestlasel on enne Korea autotootja tiimi naasmist sõita ainult üks ralli,“ kirjutas Bowen.

Ta lisas: „Saame näha, kas ta tuleb tagasi naasmine tuleb triumfi või segaduse pealt. Tänak pidas Kesk-Euroopa rallil vastu ning lõpetas vaatamata keskpärasele kiirusele ja M-Spordi masina probleemidele poodiumil. On tõenäoline, et ta pole kuigi kindel, et võib Jaapanis probleemideta lõpuni jõuda.“

Samas ei välistanud ralliajakirjanik, et Tänak võib siiski esikohakonkurentsi sekkuda. „Kui reedel on kiirus olemas ning eestlane haistab võiduvõimalust, siis pole kahtlust, et Tänak on väga motiveeritud, et saaks astuda poodiumi kõrgeimale astmele. Aga kui ta ei suuda mingil põhjusel oma konkurentidega võidelda, siis hakkab ta mõtlema esimesel võimalusel koju lendamisele, et alustada 2024. aastat värskelt lehelt,“ selgitas ta.

M-Spordil on paraku olnud tänavu töökindlusega palju probleeme. „Võimalik, et Jaapanis tuleb tal lihtsalt vastu pidada ning napsata see koht, mis võimalik on,“ tõdes Bowen.

Tänak andis täna hommikul recce ajal DirtFishile ka intervjuu, kus ütles, et võistlustrassiga tutvumine läks kenasti. „Kõik on hästi, muresid pole.“

Kui mullu peeti Jaapani ralli 10.-13. novembrini, siis tänavu toimub see 16.-19. novembrini ehk ligi nädal aega hilisemal ajal. Seetõttu on ka tingimused pisut raskemad. „Kui juba ainult nädal aega hiljem jõuda, siis on ilmselt teedel rohkem lehti ja pori. Aga nad lubasid ka natuke puhastada, seega raske öelda, mis olud siin saama olevad,“ sõnas Tänak, kes jõudis ise Jaapanisse pühapäeva õhtul.

Bowen peab hooaja viimasel etapil suurimaks soosikuks Neuville'i, kes asub kaitsma oma mullust võitu ning triumfeeris oktoobri lõpus Kesk-Euroopa rallil.

„Valitsev [Jaapani] ralli tšempion ning eelmise MM-etapi võitja võib vabalt olla hooaja viimasel rallil favoriit. Raske on leida põhjuseid, miks ta ei peaks olema. Neuville armastab asfalti ning oktoobris oli ta Kesk-Euroopa rallil enesekindel. Ta teab, et on praegu oma võimete tipul ning usub, et Hyundai meeskond on võrdselt tugev. See võib olla teistele hoiatuseks ning tänavuse aasta kahe järjestikuse võiduga lõpetamine muudaks belglase hooaja palju ilusamaks,“ selgitas Bowen.

Ralliekspert lisas: „Tal on taas võimalik rikkuda ära Toyota pidu ning kinnitada enne Tänaku naasmist oma kohta Hyundai esisõitjana.“

Samas hindab Bowen kõrgelt ka Kesk-Euroopa rallil teise järjestikuse MM-tiitli kindlustanud Kalle Rovanperät. „Ta läheb hooaja viimasele etapile korraliku hoo pealt, kuid ehk on tal ka tõestamiskoht,“ arutles ta ning põhjendas: „Kesk-Euroopas võttis ta rahulikumalt kohe pärast seda, kui sai teada, et Evans oli avarii teinud. See tagas Rovanperäle tiitli, kuid etapivõidu andis ta sellega Neuville'ile. Kuna tal pole pinget peal, siis kavatseb ta Jaapani rallil kindlasti rünnata ning võitu sihtida. 12 kuud tagasi oli tema esitus siin tagasihoidlik.

„Rovanperä tundus olevat hädas ettevaatliku ja kannatliku stiiliga, mis oli Jaapani mägiteede lõpututes kurvides vajalik. Aga 23aastane soomlane ei tee tavaliselt sama viga kaks korda ning teadmine, et ta võib tuua Toyotale koduetapil esimese võidu, on ta nüüd eeldatavasti tihedas võidukonkurentsis.“

Kolmanda favoriidina tõi Bowen välja Elfyn Evansi. „Waleslane oli eelmisel aastal võidule väga lähedal, kuid selle röövis temalt viimasel päeval purunenud rehv,“ meenutas ta.

„Evans tuleb Jaapani rallile teadmisega, et sel korral on tal kiirust, et võita nendel unikaalsetel ja tehnilistel teedel Tiitlivõitluse on ta tiimikaaslasele Rovanperäle juba kaotanud, aga nii võimalus tuua Toyotale kodurallil võit kui ka eelmisel aastal tabanud ebaõnn võiksid talle piisavalt motivatsiooni.

Evans on tasakaalukas nagu alati. Ta üritab leida autos mugavust ning kasvatada seejärel kiirust ning ei pööra välistele teguritele eriti tähelepanu. Eelmisel aastal selline stiil toimis ning tänavusel edukamal hooajal on see toonud talle kaks võitu.