Värske autoralli maailmameister Kalle Rovanperä isa Harri ja ema Tiina embuses.

Foto: X.com/@rovanpera
WRC
29. oktoober 2023 16:48

RALLIMULJED | Rovanperä isa läbis mitteametliku südamekontrolli, Latvala ülistas värsket maailmameistrit ja Ogier üllatus (11)

Tiina Rovanperä esimene emotsioon, kui poeg Kalle ületas kahekordse maailmameistrina Kesk-Euroopa ralli finišijoone, oli kergendus, et kõik läks hästi. Mitte tulemuse mõttes, vaid poeg on elus ja terve. Ema süda tunneb iga ralli lõpus sama.

Mõistagi rõõmustab ta ka MM-tiitli üle koos pojaga. Kui möödunud sügisel, Kalle Rovanperä esimese suure triumfi ajal ajas Tiina parasjagu omi asju, siis nüüd olid nad abikaasa Harriga sündmuste tulipunktis ning saavad õhtul minna üheskoos tähistama.

„Püüan külastada rallisid nii palju, kui võimalik,“ sõnas Tiina Rovanperä Soome rahvusringhäälingule (YLE). „Seekord läks eriti hästi. Reisiplaan oli ammu paigas, aga nüüd selgus siin ka MM-tiitli saatus.“

Harri Rovanperä elas pojale niivõrd emotsionaalselt kaasa, et teatas pärast Rally TV otse-eetris naerulsui: „Tean, et minu südamega on kõik korras, kui ta ei jäänud sel nädalavahetusel seisma.“

Kallele jagas eksrallisõitjast isal vaid kiidusõnu: „See oli imeline nädalavahetus. Väga keeruline ralli, aga Kalle tegi reedel suurepärast, maailmameistrile kohast tööd.“

Toyota tiimipealik Jari-Matti Latvala tegi samuti oma sõitjale pai. „Kalle oli [Kesk-Euroopa rallil] väga veenev. Tal on erakordselt hea võime lugeda teeolusid ja pidamist. Ta on julge, aga samal ajal hoiab asjad kontrolli all,“ kirjeldas Latvala Ilta-Sanomati vahendusel.

Tema hinnangul on Rovanperä asfaldil kõvasti arenenud. Värske tšempion isegi on märkinud, et talle sümpatiseerib kõva teekate. „Vanasti olid MM-sarjad asfaldispetsialistid, aga praeguses pundis on Kalle märjal asfaldil peatamatu. Keegi ei suuda talle konkurentsi pakkuda,“ ütles Latvala.

„Silmad sõnavad märga asfalti nähes ajule, et nüüd on libe ja aeg hakata pidurdama. Aga Kalle julgeb isegi pidurdamist edasi lükata isegi siis, kui ta näeb, et tee on libe. Lisaks ei pea ta pidamise tunnetamiseks pidurit tallama või tegema rooliga lisaliigutusi. Ta lihtsalt usaldab pidamist.“

Kaheksakordne maailmameister Sebastien Ogier, kes oli Kesk-Euroopas samuti Toyota Yarise roolis, tunnistas, et Rovanperä käitumine pärast Elfyn Evansi katkestamist laupäeval üllatas teda. Nimelt tähendas lähima jälitaja avarii, et Rovanperä peab masina lihtsalt ühes tükis lõpuni tooma, et võita teine järjestikune MM-tiitel.

„Isegi riskide minimeerimine võib ralliautoga olla keeruline,“ ütles Ogier, vahendab Ilta-Sanomat. „See on raske töö. Aga nägin Kalle kergendust, kui ta nägi Elfyni väljasõitu. Selge, et pärast Elfyni katkestamist oli veel selgem, et Kalle sõidab kindla peale – MM-tiitli tagamine oli tema peamine ülesanne. See üllatas mind veidi, sest tavaliselt Kalle ei mõtle ülearu palju.“

Igal juhul on Rovanperä Ogier' hinnangul kuldmedali ära teeninud. Prantslane osutas, et soomlasel oli Kesk-Euroopa rallil ka õnne. „Tal oli laupäeval suur olukord, mis võinuks lõppeda palju halvemini. Tal vedas, aga õnne on samuti vaja,“ lisas Ogier.

Tiitlimängust lõplikult langenud Elfyn Evans ütles, et saab Rovanperäga hästi läbi. „See on olnud algusest saati nii. Meie filosoofia on olnud avatus. Jagame infot ja andmeid omavahel. Minu hinnangul ehitatakse tugevat meeskonda just nii,“ avaldas waleslane, vahendab YLE.

Muide, Evansi isa Gwyndaf ja Rovanperä isa Harri olid 1990ndate lõpus Seatis samuti tiimikaaslased.

MM-sari lõppeb kolme nädala pärast Jaapanis.

MM-sarja üldseis (laual on veel 30 punkti):

1. Kalle Rovanperä 235 punkti
2. Elfyn Evans 191
3. Thierry Neuville 184
4. Ott Tänak 162
5. Sebastien Ogier 114
6. Esapekka Lappi 98
7. Takamoto Katsuta 89
8. Dani Sordo 63
9. Teemu Suninen 42