Kahekordsed maailmameistrid Jonne Halttunen (vasakul) ja Kalle Rovanperä.

Foto: X / @TGR_WRC
WRC
29. oktoober 2023 14:27

BLOGI | Rovanperä on kahekordne maailmameister, Tänak lõpetas ralli pjedestaalil (37)

Autoralli MM-sarja hooaja eelviimasel etapil Kesk-Euroopa ralli kindlustas Kalle Rovanperä karjääri teise MM-tiitli, kui lõpetas ralli Thierry Neuville'i järel teisel kohal. Oma hooaja esimese kolmanda koha teenis aga Ott Tänak.

Kesk-Euroopa ralli toimub tänavu esimest korda ning kunagi varem pole MM-etappi korraldatud korraga kolmes riigis. Tiitli peale võitlevad praegu üksnes Toyota piloodid Rovanperä ja Elfyn Evans, seejuures on valitsevast maailmameistrist soomlasel tiimikaaslase ees 31punktiline edu. Kui eelmised seitse MM-rallit toimusid kruusal, siis nüüd kihutatakse taas asfaldil.

 • Esapekka Lappi (Hyundai) teenis avakatsel valestardi tõttu 10sekundilise ajatrahvi, Tänak alustas katsevõiduga.

 • Thierry Neuville tõusis teise katsega Tänaku ette liidriks.

 • Kolmandal katsel suutis vihmastes oludes sõita välja parima aja Rovanperä, kes möödus Tänakust. Neuville jätkab liidrina, Sebastien Ogier'l purunes rehv, mistõttu kaotas ta üle 40 sekundi.

 • Neljanda katse võitis Rovanperä, kes kerkis ühtlasi ka liidriks. Tänak langes kolmandalt kohalt viiendaks. Olud on endiselt keerulised ja vahed päris suured.

 • Rovanperä võitis ka viienda katse. Tema tiimikaaslane Evans tõusis teiseks, Neuville langes kolmandaks. Lappi tegi avarii ja katkestas, Tänak kerkis neljandaks.

 • Kuuendal katsel said stardi vaid viis pilooti, sest ebavajalikult uljate pealtvaatajate tõttu järgmiseid sõitjaid enam rajale ei lastud.

 • Reedesel viimasel ehk kaheksandal katsel lõhkus Tänak ära käigukangi ja ahastas, et miks sellised jamad kogu aeg just temaga juhtuvad. Ootamatu katsevõidu noppis Neuville, kes tõusis seega teiseks.

 • Laupäeva esimene (ehk kokku 9.) kiiruskatse möödus suuremate draamadeta. Kõige kibedam andmine käis viienda-kuuenda koha nimel, kus Ogier möödus 0,3 sekundiga Katsutast.

 • Draamat sai näha 10. kiiruskatsel, kui üldliider Rovanperä libises ühes kurvis teelt välja. Ta sai siiski jätkata, kuid kaotus kõvasti aega ja lubas järgnevad endale oluliselt lähemale: Neuville teisena kaotab talle nüüd 10,9 ja Evans kolmandana 24,2 sekundiga.

 • Ent tõeline draama leidis aset 11. kiiruskatsel, kui Evans sõitis rajalt välja kuuri ja pidi katkestama. Tänu sellele tõusis Tänak kolmandaks. Liidriks kerkis aga Neuville, sest Rovanperä sõitis katse läbi eriti ettevaatlikult.

 • 12. ja 13. katse võitis Ogier, 14. ehk laupäeva viimase aga Rovanperä, kes liigub kindlalt teise koha suunas. Pea sama kindlalt liigub võidu suunas liider Neuville. Tänak avaldas, et tegi 14. katsel eksimuse ning oli seetõttu väga pahas tujus. „Kaotasime eelmisel katsel hüdraulika. Esimeses kurvis läks sisse tagurpidikäik ning järgmises libedamas kohas oli mul rumal instinkt puudutada käsipidurit, et pöörata. See lukustas kohe esirehvid,“ selgitas ta, lisades kohe: „P****e, kui rumal instinkt. Nii rumal.“

 • Pühapäevasel esimesel ehk 15. katsel oli teemaks rehvivalik. Katse endaga draamat kaasa ei toonud, aga paljud sõitjad kurtsid, et pehmed rehvid kipuvad üle kuumenema ja päev tuleb lõpuni sõita nende samade rehvidega, mis kaasa võetud.

 • 16. katse algus lükkus enam kui 15 minuti jagu edasi, aga üldarvestuses suuri korrektuure ei teinud. Tänakul oli taas probleeme käigukangiga, kui selle käepideme katse keskel ära tuli. „Hoidsin selle alles, sest mul läheb seda veel vaja,“ teatas ta finišis. Georg Linnamäe pidi ralli aga katkestama.

 • 17. ja 18. katsel paremusjärjestuses enam korrektuure ei tehtud. Kalle Rovanperä sõitis ralli viimast katset väga ettevaatlikult ja kindlustas ära oma teise maailmameistritiitli. Rally2 sarjas kindlustas endale karjääri teise MM-tiitli Andreas Mikkelsen.

Ralli lõppseis:

Punktikatse tulemused:

MM-sarja üldseis:

1. Kalle Rovanperä 235 punkti
2. Elfyn Evans 191
3. Thierry Neuville 184
4. Ott Tänak 162
5. Sebastien Ogier 114
6. Esapekka Lappi 98
7. Takamoto Katsuta 89
8. Dani Sordo 63
9. Teemu Suninen 42

16:55

Tõmbame blogile joone alla muljetega Rovanperäde perekonnast ja Toyota tiimist.

Suur tänu, et jälgisite rallit koos meiega. Mõnusat nädalavahetuse lõppu!

14:22

Samal ajal uudiseid ka Rally2 sarjast, kus võitlevad MM-tiitli nimel Gus Greensmith ja Andreas Mikkelsen. Viimasel katsel Greensmith eksis ja tänu sellele kroonitakse Mikkelsen juba üks ralli enne hooaja lõppu maailmameistriks. Tema Jaapanisse minema ei pea.

14:19

MM-sarja üldseis:

1. Kalle Rovanperä 235 punkti
2. Elfyn Evans 191
3. Thierry Neuville 184
4. Ott Tänak 162
5. Sebastien Ogier 114
6. Esapekka Lappi 98
7. Takamoto Katsuta 89
8. Dani Sordo 63
9. Teemu Suninen 42

14:12

Ralli lõppseis:

14:12

Viimase katse tulemused:

14:12

Neuville: „Väga suur kergendus on finišisse jõuda, see oli keeruline nädalavahetus, aga tegime head tööd ja olime stabiilset. See tõi lõpuks ka tulu. Kui lõpus tingimused paremad olid, siis sai natuke ka nautida. Suur aitäh kogu tiimile ja nüüd ootan juba Jaapanit, kus tahaks samuti võita.“

14:10

Thierry Neuville võidab oma karjääri 19. ralli ja punktikatselt tuleb veel neli lisapunkti. See tähendab, et ka Tänakule tuleb siit üks punkt juurde.

14:08

Punktikatselt ta midagi ei nopi, sest tuli ülirahulikult. „Tunnen end tõesti ülihästi. See aasta oli minule isiklikult olulisem kui eelmine, sest konkurents oli suurem. Palju õnne ka Jonnele, sest ka tema on kahekordne maailmameister. Suur aitäh mu tiimile, perele ja headele sõpradele. Rohkem polegi midagi öelda - naudin seda tiitlit rohkem kui varasemat!“

14:07

Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen on kahekordsete maailmameistritena finišis!

14:04

Tänak kaotab 7,4 sekundit ja on praegu punktikatsel neljas. Arvatavasti midagi ikka tuleb, sest Rovanperä võtab seda katset ilmselt ülirahulikult. „Poodium on alati teretulnud. Oli keeruline nädalavahetus ja kiirust hoida, aga pidime täna Sebi ära hoidma ja saime sellega hakkama. Hea töö kogu tiimilt.“

14:02

Ogier tuleb Katsuta ette ja kaotab Evansile 4,9 sekundit. „Palju siit kaasa võtta ei ole. Reede oli meie jaoks kohutav, aga pärast seda on olnud okei ralli. Motivatsioon kadus üsna ära, aga ootame Jaapanit, et hooaeg positiivsel noodil lõpetada. Kalle tõesti väärib MM-tiitlit täiesti ja ma olen kindel, et teine ei jää tema viimaseks.“

13:59

Katsuta on kohal, Evansile kaotust 6,2 sekundit ja hoidis Sunineni probleemideta enda selja taga. „Oli hea nädalavahetus, aga areneda on veel palju. Üsna raske oli neis tingimustes leida head tasakaalu, aga nüüd ootab ees koduralli. Olen Kalle üle väga õnnelik - see on suur asi temale, tema perele, aga ka minule!“

13:56

Suninen kaotab Evansile 8,8 sekundit ja tõenäoliselt lõpetab ralli kuuendal kohal. „Üliraske ralli ja olin esimest korda selle autoga asfaldil ehk õppimist oli palju. Kokkuvõttes oli okei ralli.“

Kas väärid mõnes tiimis püsisõitja kohta? „Usun küll, jah.“

13:53

Munster kaotas Evansile 11,2 sekundiga. „Olen üliõnnelik. Tahan tänada Jordan Serderidist ja M-Sporti, et sain kaks korda seda autot proovida. Kasutasime oma võimaluse ära ja nautisime iga viimset kui meetrit. Eks näis, kas oleme Montes stardis.“

13:51

Loubet on kohal. Oli raske, aga vähemalt on finišis ja jääb viimasena esikümnesse pidama. „Võtame siit rallilt positiivse kaasa, kuigi seda pole palju. Tänud kõigile, kes meiega koos töötasid, kuigi head tulemust siit ei tulnud. Kokkuvõttes lähme õiges suunas ja loodetavasti läheb järgmisel hooajal paremini.“

13:46

Evans on nüüd kohal ja sõidab põhjaks 8.42,3. Ligemale kuus sekundit aeglasem kui hommikul, aga see oli teada, et praegu nõnda kiireid aegu ei näidata. „Tuleb vähemalt üritada. Aga kui aus olla, siis oli Kalle niikuinii ülikiire ja meie kiirus polnud selleks piisav. Eesmärk oli vähemalt Thierry ees olla, aga sellega ma hakkama ei saanud. Selge on see, et järgmisel hooajal üritan uuesti. Kiidan kogu tiimi!“

13:41

Rally2 esikolmik on selge: Fourmaux võit, Cais teine ja Ciamin kolmas. Jaapanis näeme Fourmaux'd juba Rally1 klassis!

13:33

Nüüd on esimesed masinad rajal, aga kohe alustavad ka Rally1 autod.

13:26

Ka viimase katse algus viibib. Seekord põhjuseks kellegi meditsiiniline probleem.

12:25

Ralli üldseis:

Loe rohkem