MMi pronksimees Rai Benjamin Budapesti finaali järel koos ala valitseja Karsten Warholmiga.

Foto: KIRILL KUDRYAVTSEV / AFP / SCANPIX
Kergejõustik
16. september 2023 14:20

Täna õhtul Rasmus Mägilt mõõtu võttev USA staar auhinnarahadest: mis see on!? (2)

Rasmus Mägi ja teised maailma paremikku kuuluvad 400 meetri tõkkejooksjad panevad täna hooajale punkti teemantliiga finaaletapil USAs Eugene’is. Enne võistlust pakkus (taas) kõneainet võistlussarja auhinnafond.

Kergejõustiku teemantliiga finaaletapp toimub Eugene’is täna-homme. Ainsa eestlasena pääses võistlema äsjase MMi seitsmes mees Rasmus Mägi, kes astub täna kell 22.04 üheksandalt rajalt starti ülitugeva koosseisuga 400 meetri tõkkejooksus.

31aastasele tartlasele pakuvad konkurentsi kõigi aegade kolm kiireimat meest Karsten Warholm (45,94), Rai Benjamin (46,17) ja Alison dos Santos (46,29), Budapesti MM-hõbe Kyron McMaster (47,08), samuti Trevor Bassitt (47,38), Wilfried Happio (47,41), CJ Allen (47,58), Ludvy Vaillant (47,85). Mägi rekord on 47,82 ning hooaja tippmark 48,04 – esimene on tänastest rivaalidest kehvem vaid Vaillant’il, teine mitte kellelgi.

Rai Benjamin ja Rasmus Mägi lõpetasid esimese-teisena tunamulluse Tokyo olümpia eeljooksu.

Foto: PHIL NOBLE / REUTERS / SCANPIX

Enne jooksu võttis Põhja-Ameerika rekordiomanik Benjamin aga teravalt sõna finaaletapi auhinnarahade teemal.

„Mis see on!? See peab muutuma. Ärge mõistke mind valesti, see on rohkem kui mitte midagi, aga me räägime siiski profispordist,“ kirjutas viimasel neljal aastal neljal tiitlivõistlusel medali – olümpia- ja kaks MM-hõbedat ning tänavu Budapestis MM-pronksi – võitnud Benjamin platvormil X (endine Twitter).

Nimelt teenib iga ala võitja Eugene’is 30 000 USA dollarit ehk umbes 28 000 eurot. Alates järgmistest kohtadest on aga auhinnarahad märkimisväärselt väiksemas suurusjärgus: teise koha saajale on ette nähtud 12 000 ja kolmandale vaid 7000 dollarit. Arvestades, et tõkkejooksu suverään on norralane Karsten Warholm, võib eeltoodut arvestades Benjamini pahameelt igati mõista...

„Räägime innustunult äärmiselt õnnestunud MMist, telepubliku suurest kasvust ja rohketest müüdud piletitest. Ning siis teeme nii teemantliiga finaaliga,“ jätkas 26aastane Benjamin pahaselt.

Teemantliiga auhinnad on tõepoolest väiksemad kui eelnevatel hooaegadel. Näiteks veel aastal 2019 ootas finaalvõistluse võidu eest 50 000 ja teise koha eest 20 000 dollari suuruna preemia. Tavalisel teemantliiga etapil on esikoha eest ette nähtud 10 000 dollarit.

Nurina põhjus: liiga suur vigastusohu risk

Nüüdne pole aga sugugi esimene kord, kui Benjamin rahateemal arvamust avaldab. Pärast suurepärase ajaga 46,62 USA meistriks tulekut ei ilmunud ta võistlusrajale paar kuud ning lausus enne Oslo teemantliiga etappi: „Ma ei karda võistelda, aga ma ei lähe Oslosse ilma osalushonorarita.“

„Mõistan täielikult, miks sportlaste eemalejäämine publikule pahameelt valmistab. Nad tahavad näha meid võistlemas. Ja me tahame võistelda. Aga me ei ole PGA Tour (golfi profisari – toim), kus võit toob kaks miljonit dollarit. Kui vigastusoht on nii suur ja auhinnad nii väikesed, siis me peame mõtlema,“ lisas ta. „See ei ole väärt riski, kasvõi võrreldes MMiga.“

Tänavusel MMil Budapestis mahtusid esikolmikusse Warholm (46,89), McMaster (47,34) ja Benjamin (47,56). Mägi (48,33) tuli seitsmendaks. Seal teenis võitja 70 000 dollari suuruse auhinnatšeki.

Lisaks tõkkejooksu medalitele on Benjamini auhinnakapis kolm tiitlivõistluste kulda USA 4x400 m teatejooksu meeskonna liikmena.