Langevad tähed ehk perseiidide sadu Šveitsis 5. augustil. Foto: EPA/Scanpix
Tehnika
16. august 2018 13:34

Ära maga meteoriidisadu maha! Need on parimad äpid tähtede vaatamiseks (2)

Augustis on aasta parim aeg tähtede vaatlemiseks: ööd on soojad ja pimedad ning lähipäevil ka selged. Praegu saab näiteks jälgida võimast perseiidide meteoriidisadu, mitmeid planeete ja tähtkujusid. Tele2 turundusdirektor Katrin Aron jagab soovitusi, millised mobiiliäpid sobivad vaatlusabivahendina kõige paremini.

Katrin Aroni sõnul ühendavad tähevaatlusäpid telefonis asukoha, kellaaja, kompassi ja güroskoobi, et näidata meile selle hetke täpselt tähekaarti. „Äpid näitavad ka terveid lugusid tähtedest ja tähtkujudest, alustades nende kultuurilisest ajaloost kuni astronoomiliste detailideni – millest objekt koosneb, kui vana ja kaugel ta on. Sisuliselt on äpiga vaatlemine nagu GPS-kaardiga võõras linnas liikumine,” ütles Aron.

„Alguses võib äpiga ekraanil tähtede tuvastamine tunduda keeruline, aga kui alustada mõnest selgelt äratuntavast või eredast tähest või tähtkujust, siis on selle põhjal lihtne edasi orienteeruda,” soovitas ta.

„Pimedatel augustiöödel on peale tähtede ja planeetide kõige populaarseim vaatlusobjekt perseiidide meteoorivool, mille jooksul lendab maa Swift-Tuttle’i komeedi jäetud tolmupilvest läbi ja mis kestab kuni 24. augustini. Augustis on peale planeetide, näiteks Marsi ja Merkuuri väga selgelt näha ka Linnutee, mis kulgeb üle taeva põhja-lõunasuunaliselt. Vaatamiseks peaks minema vähese valgusreostusega kohta ning laskma silmadel paarkümmend minutit pimedusega harjuda,” lisas Katrin Aron.

Parimad äpid taeva vaatlemiseks

Uudiseid otse NASAlt (iOS, Android) – kui keegi midagi kosmosest üldse teab, siis on see USA kosmoseagentuur NASA. NASA lehel on üle 13 000 videoklipi ja 000 tuhande foto. Samuti saab nende äpi kaudu jälgida reaalajas NASA otseülekandeid.

SkyView (iOS, Android) ja Star Chart (iOS, Android) – äpid, mis aitavad tuvastada taevakehi ning näitavad ära ka iidsed tähtkujud. Mõlemad äpid on interaktiivsed ning annavad rohkelt informatsiooni iga taevas asuva tähe kohta. SkyView kasutab liitreaalsust ehk näitab kaamera ja asukoha järgi ära, millised tähed on parasjagu inimese ümber.

Rahvusvahelist kosmosejaama ISS aitavad leida ISS Spotter (iOS) ja ISS Detector (Android). Öises taevas pole alati lihtne aru saada, kas kauguses särab täht, lennuk või tehiskaaslane ning äpid näitavad selle ära. Muide, ISS lendab Eestist üle 5. septembril kell 5 hommikul.

Suurematele astronoomiahuvilistele pakub palju põnevust ka äpp nimega Exoplanet (iOS). Nagu nimigi ütleb, pakub see võimalust tutvuda eksoplaneetidega ehk nende taevakehadega, mis ei tiirle ümber meie Päikese, vaid teiste tähtede. Teaduslikul infol põhinev äpp näitab, kus avastatud eksoplaneedid Linnuteel asuvad ja kas neil võiks olla eluks sobivad tingimused. Kui avastatakse uus planeet, siis tuleb telefoni sellest kohe teavitus.