Sisuturundus
22. detsember 2023 15:39

50aastane Anne: „Tahtsin vaid üht väikest soojamaareisi, aga tunnistan häbiga, et jõudsin ka kiirlaenude võtmiseni, arvates, et tasun need ju kohe-kohe.“

Elan tagasihoidlikult, aga mulle meeldibki see lihtsus. Mul on kindel töö, armsad kolleegid ja alles mõni aeg tagasi ka südamerahu. Kui ma õhtul töölt koju tulin, panin ukse enda järelt kinni ja puhkasin, sest väikese kuid stabiilse palga juures mul tööasjade pärast kodus pead vaevata ei tule, räägib sel aastal 50. juubelit tähistanud Anne (nimi muudetud – toim), kes töötab ühe Harjumaa linna kingapoes. Aga minu süda ihkab alati vaid üht: kord kahe aasta jooksul tahan ma soojamaa reisil käia!

Sotsiaalmeediast näen päris tihti kunagiste klassiõdede pilte, kes käivad soojades sihtkohtades puhkamas ja kui nüüd aus olla, siis see üks asi on mind küll alati kadedaks teinud. Kuid ega ma niisama käed rüpes ka ei istunud ega kadetsenud – mina panin alati reisimiseks raha kõrvale ja olen saanud mõnes kohas ikka käia. Kuna oli aasta algus, siis olin kogunud esialgu 250 eurot.

Ühel õhtul sattusin Facebookis reklaamile, kus minuvanune naine helesinise mere ääres päevitas ja selle juures olev ilus reklaampilt küsis: „Kas soovid oma raha kasvama panna?“. Kusjuures selle pildi juures oli ka ühe tuntud Eesti inimese kogemuslugu, kus ta väga usutavalt oma kiirest raha kasvatamisest ja tootlusest rääkis ja teistele tarku soovitusi jagas. Kirjeldas, kuidas tema mõnesajast sisse pandud eurost sai mitukümmend tuhat!

Ma ise polnud kunagi investeerimismaailmasse süvenenud, midagi olin uksest-aknast ikka kuulnud, aga seesama reklaam tundus niivõrd hea ja kutsuv. Ma otsustasin saata neile oma kontaktandmed.

Sain juba järgmisel päeval kõne, kus väga meeldiv vene keelt kõnelev naine alustas, et tema nimi on Julia, ta on müügiesindaja ja juba järgmisel hetkel juhatas ta mind ülimalt sorava jutuga ühele veebilehele, kus näidati mingisugust kõrget ajaloolist tootlust eeskätt krüptoga.

Vene keelt oskan ma hästi, aga ta rääkis päris palju igasugustest finantsterminitest, mille sisulist poolt ma tegelikult ei tunne, samas tegi ta seda sellise siira õhinaga, mis mind kaasa haaras. Julia kõneles, kuidas nii tema, tuttavad, see kuulus inimene reklaamplakatil, kõik platvormi kasutajad ja nüüd ka mina saaksin sealse krüptorahaga just praegu kiiresti raha teenida, sest vaid neil on ühe krüptovara tootlikkus hetkel ajaloo kõrgeimal tasemel. Ma jäingi uskuma, et nemad saavad ja oskavad minu raha kärmesti kasvama panna. Tegelikult lubati minu sissemakset juba väikse aja jooksul kahekordistada!

See kena häälega ja viisakas müügiesindaja soovitas mul alustada väikse summaga ja kui küsisin temalt, kas 250 eurot on sobiv, vastas Julia meeldivalt, et väga sobiv. Ma imestasin tegelikult, et seal nii tagasihoidlikku algkapitali küsitakse. Aga sellise summaga ma siis alustasin ja täitsin kõik tingimused, mida see naine telefonitoru otsas palus – laadisin arvutisse alla ühe programmi ning avasin konto. Mulle kinnitati, et suusõnalisest kokkuleppest piisab, seega mingisugust lepingut ei olnud. Sinna kontole tegingi oma esimese makse, milleks oli 250 eurot. Julia lubas mulle tagasi helistada nädala aja pärast ja ma olin väga-väga elevil!

Täpselt nädal hiljem samal päeval helistas seesama naisterahvas uuesti ja minus äratas see veelgi rohkem usaldust, sest on ju tore, kui helistate kuskile ettevõttesse ja kui sealt lubatakse mingi aeg tagasi helistada, võtabki teiega ühendust täpselt seesama isik, kes eelmiselgi korral! Julia palus mul minna arvuti taha, et vaataksin programmist järgi, et minu esialgne investeering on kasvanud 400 euroni! Kui hea meel mul oli!

Ka Julia oli väga rõõmus minu pärast, vestlesime veidi ilmast ja muust ning nii muuseas soovitas ta lahkesti mul investeeringut suurendada. Minul aga tegelikult rohkem kõrvale pandud raha polnud ja ma jäin seepeale kimbatusse. Kuna ta rääkis, et krüpto tootlikkus on praegu väga kõrgel tasemel, siis ükskõik, missuguse summa sisse panekul see kahekordistub automaatselt ja kas mul poleks tõesti mõnda head tuttavat, kelle käest praegu raha laenata – õige pea saan ma talle ju tagasi maksta?

Nii see läks. Otsustasin laenata algselt 100 eurot oma sõbrannalt ja järgmisel päeval, kui sellesama müüginaisega rääkisime, oligi minu kontol olevast 500st eurost saanud 1000 eurot! Ma ei suutnud oma silmi uskuda. Mulle kuvati jätkuvalt suurepäraseid tootlusi ja tegin taas otsuse võtta laenu – seekord oma teiselt sõbrannalt. Tema oli üks neist, kes neil sinistel liivadel tihti peesitamas käis – tal oli tasuv töö ja rikas mees. Sõbranna usaldas mind täielikult ja laenas mulle 2000 eurot isiklikuks eriolukorraks. Luiskasin talle, et mul on vaja kahte hambaproteesi. Ühel järgmisel korral laenas ta mulle selleks veel 1500 eurot, sest hammaste ülesehitamine on teadagi väga kallis.

Olime Juliaga iganädalaselt suhtluses, meil oli kokkulepe, et tema helistab mulle alati ise. Ja kõik, mida nägin sellel krüptoplatvormil, tekitas minus aina enam hasarti! Tahtsin vaid üht väikest soojamaareisi, aga tunnistan häbiga, et jõudsin ka kiirlaenude võtmiseni, arvates, et tasun need ju need kohe-kohe tagasi, kui otsustan oma krüptokontolt raha välja võtta. SMS-rahasid olin võtnud 4200 euro ulatuses. Lisaks ka võlad sõbrannadele. Aga tol hetkel olin ma täiesti kindel, et teen midagi suurepärast ja varsti ma tähistan seda kuskil kaugel maal ning raha jääb palju veel muukski. Ma olin justkui „ära tehtud“.

Kui ühel päeval oma kontot nägin, oli seal juba 20 000 eurot! Otsustasin olla mõistlik ja raha mitte edasi jahtida, sest kunagi ei tea, millal krüpto praegune kõrge tootlus alla tagasi minna võib. Õnneks helistas müügijuht Julia mulle taas kokkulepitud ajal ja andsin talle teada, et soovin raha välja võtta. Teisel pool telefoni teatas seesama kena naisterahvas, et raha väljamaksmiseks oleks vaja tasuda täiendav makse. Tegin selle 470 eurose ülekande kiiremas korras, kuid hiljem selgus, et sellest ei piisa. Julia täpsustas, et nii suure summa puhul on vaja tasuda ka lõplik ülekandetasu, selgitades, et see on nii enamasti igal pangal.

Ma olin telefonis tegelikult juba hirmul ja pahane, aga ta rahustas mind ja palus mul ootama jääda, sest umbes kahe tunni jooksul saan ma selle 20 0000 eurot sealt krüptokontolt välja võtta ja reaalselt kasutama hakata.

Aga ei kahe tunni pärast ega hiljem sel päeval ma raha kätte ei saanud ja varasemalt alati minuga täpsetel aegadel kontakti võtnud müügiesindaja ei helistanud mulle enam. Proovisin samal päeval talle ise helistada, aga number ei hakanud kutsumagi, vaid katkes kohe. See polnud kättesaadav. Nagu sellest vähe oleks, kadus mul lõpuks ka ligipääs oma kontole! Ma olin täielikus ahastuses. Mõtlesin, mis täpselt toimub? Kas sellised asjad võtavadki veidi aega ja ma kujutan endale hirme ette? Läksin koju, et kõige üle järgi mõelda, kui helistas võõras number. See oli üks soliidse olekuga vene keelt rääkiv meesterahvas, kes tutvustas end eradetektiivina ja teatas, et on minu juhtumiga kursis ning et raha on kinni nn vahekontol, millele temal on ligipääs ning selleks tuleb tasuda teenustasu summas 550 eurot. Loomulikult ma tasusin selle, sest võtsin seda viimase õlekõrrena – ma ei saanud riskida 20 000-st eurost ilmajäämisega!

Aga seegi kord ei laekunud mingisugust raha, ka detektiivile tagasi helistades läks kõne justkui kuskile „kosmosesse“ ja kui koju jõudes avastasin, et mitte ainult konto, vaid kogu veebileht, kus ma oma portfelle jälgisin, on maha võetud, läksin otsejoones politseisse. Seal selgus, et tegemist oli pettusega, täpsemalt olin langenud klassikalise investeerimispettuse lõksu… Kuna lepingut minuga ei tehtud, siis ei olnud ka millegagi tõestada, et olen ohver. Need rahad läksid lihtsalt nn musta auku. Nüüd olen kõvasti võlgu nii kiirlaenufirmadele kui oma kallitele sõbrannadele, aga mul ei ole selliseid summasid mitte kuskilt võtta! Kingapoe palgast veel võlgu maksta on tohutu piin ja oma südamerahu ei saa ma vist enam mitte kunagi tagasi.

Ära kaota pead! Vaata levinud pettuste kindlate ohumärkide kohta SIIT.