Foto: Envato Elements
Sisuturundus
1. veebruar 2024 16:49

Kas sind vaevavad liigesehädad? Looduslik leevendus on olemas.

Eestis kannatab erinevate liigesehaiguste all kümneid tuhandeid inimesi. Liigeste kulumine ja krooniline liigesepõletik tekitavad tugevaid vaevusi: valu, lihaste jäikust ja piiratud liikuvust. Kuna need sümptomid häirivad tugevasti igapäevaelu, on oluline teada, kuidas liigesehaigusi ennetada ja millised on ravivõimalused. Põletikuvastased ravimid võivad pikema kasutamise korral põhjustada tõsiseid kõrvaltoimeid. Selle tõttu on hea teada, kuidas on võimalik liigesehädasid leevendada ilma nende ravimiteta.

Liigesehaigete arv kasvab

Kroonilistest liigesehaigustest esineb kõige sagedamini osteoartroosi, mis põhjustab kõige suuremaid vaevusi puusa-  ja põlveliigestes. Puusaliigese artroosi esineb umbes 11%-l täiskasvanutest.

Haigus võib hakata arenema keskeas, kuid eakate hulgas on artroos juba enamikul inimestest. Kuna elanikkonna keskmine vanus suureneb, suureneb ka artroosihaigete arv. Artroosi algseks põhjuseks on kõhre järkjärguline kulumine. Kõhr on kude, mis katab liigeses luupindu ning on tervena sile ja läikiv. Terve kõhr võimaldab liigeses sujuvat ja valutut liikuvust. Kõhre kulumise tõttu kaotab see oma sileda pinna, hakkab õhenema, väheneb elastsus ja halvenevad puhverdavad omadused. Artroosi korral võib lisaks kõhrekahjustusele tekkida ka liigesesisene põletik, mis kiirendab haiguse arengut ja põhjustab valu.

Reumatoidartriit on krooniline liigesepõletik, mis areneb aja jooksul pidevalt edasi ning võib paljudel juhtudel inimese invaliidistada. Algavast reumatoidartriidist annavad märku hommikused liigesevalud ja vähemalt pool tundi kestev hommikune liigeste jäikus (eriti randme- ja sõrmeliigestes). Haiguse üks tunnuseid on väsimus, mis tekib kiiresti nii füüsilist kui vaimset tööd tehes.

Looduslikud vahendid liigestele

Ravimeetodit, mis osteoartroosi ja reumatoidartriidi täielikult välja raviks, siiamaani veel ei ole. Seetõttu on krooniliste liigesehaiguste ravi suunatud eelkõige valu leevendamisele, liigese liikuvuse parandamisele ja liikumisvõime säilitamisele. Kuna põletikuvastased ravimid võivad pikal kasutamisel põhjustada erinevaid kõrvaltoimeid, on hea teada, et liigesehaiguste korral saab tõhusat abi ka looduslikest vahenditest.

Boswellia – efektiivne looduslik põletikke leevendav vahend

Teadusuuringud on tõestanud, et liigesepõletike puhul annab leevendust India viirukipuu ehk bosvellia ekstrakt. Viirukiekstrakt sisaldab bosvellhappeid, millel on efektiivne põletikku pärssiv toime. Arstide pikaajaline kogemus on näidanud, et viirukiekstrakti abil on krooniliste liigesehaigustega patsientide enesetunne oluliselt paranenud. Alanenud on liigeste tursed ja jäikus, vähenenud valu ning ning paranenud liigeste liikuvus ja koormustaluvus. Võrreldes „keemiliste“ põletikuvastaste ravimitega avaldub viirukiekstrakti mõju küll aeglasemalt, aga seevastu kestab kauem.

Apteekides on retseptivabalt saadaval India viirukipuu kontsentreeritud ekstrakti sisaldavad Terrapoint Boswellia kapslid, mida on soovitatav kasutada pikema aja vältel (vähemalt 3 kuud järjest). Boswelliat võib kasutada ka koos põletikuvastaste ravimitega. Sel moel on võimalik saavutada tugevam toime põletiku vastu. Boswellia sobib hästi ka põletikuvastaste ravimite kuuri järgselt – see aitab vältida põletike uut ägenemist. Erinevalt tavapärastest põletikuvastastest ravimitest ei ole Boswellial tõsiseid kõrvaltoimeid.

Boswellia kapslid on saadaval veebruaris soodushinnaga www.kbmtervis.ee e-poes SIIN ja apteekides üle Eesti.