VÄLJAKUTSEID TÄIS TÖÖKOHT: Reilika Saar on olnud lennujuht juba üle viie aasta. Lennujuhtimistorn on talle nagu teine kodu ning vastutusrikas ja põnev töö see, mis motiveerib samas ametis ka edaspidi jätkama.

Foto: Erki Pärnaku
Inimesed
6. november 2023 13:48

NAISTELEHE REPORTAAŽ | Milline näeb välja üheks stressirohkemaks ametiks nimetatud lennujuhi tööpäev? „Peab ikka väga palju asju valesti minema, et asi läheks ohtlikuks.“

„Üks kord oli minu vahetuse ajal loata start, mis võib olla ohtlik. Sa näed lennukit rajal õhkutõusu jaoks hoogu kogumas ja pead kohe otsustama, kas stardi jätkamine on ohutu. Kui käsid pilootidel stardi katkestada, võib see tähendada, et lennuk pidurdab oma pidurid kuumaks ning pole võimeline rajalt enam ära minema,“ kirjeldab oma töö ärevamaid hetki lennujuht Reilika Saar.

Kuigi vahepeal on mitmed lennukid maandunud ja õhku tõusnud, köidab meie tähelepanu Türgist saabuv, mis on selle päeva suurim teraslind. See näeb tõesti välja hiigelsuur ka torni aknast ja teeb maandumisel tohutut müra.

Reilika räägib, et lennuki suuruse teadmine on oluline, sest õhusõidukid on jagatud erinevatesse raskusklassidesse. „Õhkutõusul ja õhus olles tekitavad lennukid enda järel õhukeeriseid - keerisjälgi. See lennuk on üks raskemaid ja tekitab kõige enam keerisjälgi.“ Suure keerisjäljega lennuki maandumise või õhkutõusmisele tuleb teiste lennukitega tavapärasest pikem vahe sisse jätta, et õhukeeris järgmist lennukit ei mõjutaks.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99