MILLINE ENERGIA JA TEMPERAMENT: Ameerika Ühendriikide välisministrina mängis Madeleine olulist rolli NATO laienemisel endise idabloki riikidesse, sealhulgas kodumaale Tšehhisse. Tol ajal peeti teda maailma mõjuvõimsaimaks naiseks.

Foto: Scanpix
Inimesed
7. november 2023 11:00

PROSSIDIPLOMAATIA! USA esimene naisvälisminister Madeleine Albright saatis ehetega poliitilisi sõnumeid

5. novembril 1948. aastal emigreerus koos perega Ameerika Ühendriikidesse tšehhi tüdruk Marie Jana Körbelová. Hilisem ajalugu teab teda sajandi ühe suurima poliitiku ja diplomaadi Madeleine Albrightina.

Madeleine oli üks kuulsamaid naisi poliitikas, kes tegi sõnu kasutamata jõulisi avaldusi. Tema legendaarsed prossid edastasid iga kord mitteverbaalse sõnumi vestluskaaslasele, tegid sümboolse avalduse maailmale või väljendasid Valge Maja ametlikku seisukohta.

Kõik sai alguse 1993. aastal vahetult pärast Lahesõda. „Seda poleks kunagi juhtunud, kui poleks olnud Saddam Husseini. Toona surus USA peale resolutsioone, mis sanktsioneerisid Iraaki. See oli kohutav aeg, pidime pärast Kuveidi vallutamist Saddam Husseinist rääkima iga päev. Valitsuse kontrolli all olev Iraagi meedia võrdles mind siis julma maoga. Mul juhtus kaasas olema maoga pross, nii et kandsin seda järgmisel Iraagi-teemalisel kohtumisel.“

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99