HINGELT INGLANE: Kunstnik Allan Ramsay maalil kannab George III kroonimisrüüd. Ta pidas end alati tõeliseks inglaseks ning ei käinud kunagi esivanemate kodumaal Hannoveris, mille kuurvürstiks ja seejärel kuningaks ta hiljem sai.

Foto: Vikipeedia / Lõuna-Austraalia kunstigalerii, Royal Collection
Kultuur
31. oktoober 2023 11:00

TÕVED EI HOOLI SEISUSEST: harva esinev pärilik haigus viis Suurbritannia kuninga George III troonilt (1)

Täna 263 aastat tagasi tõusis troonile Suurbritannia ja Iirimaa kuningas George III. Monarh tegi riigi heaks palju head, kuid haruldane laastav haigus viis ta lõpuks hullumajja.

On teada, et aastatel 1788–1789 paigutati kuningas psühhiaatriahaiglasse Briti psühhiaatria rajaja Francis Willise järelevalve alla. Willis pani käsitsi kirja 40 köite jagu teksti ja see oli 18. sajandi pikim diagnoos. See fakt lubab osal teadlastel omakorda arvata, et monarh põdes pigem vaimuhaigust.

Kuningas paranes ja haigus ei puudutanud teda tervelt kümme aastat. Ent aastal 1801 naasis see kogu hukatusliku jõuga. George III kannatas uskumatuid valusid. Ta ei suutnud millelegi keskenduda, karjus ja nuttis sageli ega tundnud end enam peeglist ära. Arstid tegid järjest aadrilaskmisi, andsid patsiendile iga päev ohtralt brändit ja märapiima. Monarh paranes ja valitses veel kolm aastat.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99