TÕELINE RAPUNTSEL: Martha Harperi algkapitaliks olid ebatavaliselt paksud ja pikad juuksed. Kes teab, ehk oli see tema kuulsa juuksetooniku teene.

Foto: Vida Press
Inimesed
12. september 2023 11:00

REVOLUTSIOON ILUTÖÖSTUSES! Kõigi tänapäevaste juuksurisalongide mugavuse eest tuleb tänulik olla Ameerika ärinaisele Martha Matilda Harperile

Martha Matilda Harper tõi turule orgaanilise nahahooldustoodete sarja ning rajas viiesajast ilusalongist koosneva keti ammu enne seda, kui pildile tõusid Helena Rubinstein ja Elizabeth Arden.

Martha Matilda sündis 10. septembril 1857. aastal Kanadas nigelates oludes. Kümnelapseline pere vireles ühetoalises palkmajas ja pärast äri põhja kõrbemist nägi rätsepmeistrist isa järeltulijates teenimisallikat. Juba seitsmeaastaselt sai Marthast farmis teenija, viis aastat hiljem palkas ta naabruses elanud lesestunud arst.

Martha biograafi Jane Plitti väitel oli tõenäoliselt tohtriks dr Weston Leroy Herriman, kodusõja endine meedik. Mingil põhjusel huvitus Herriman väga juuste füsioloogiast, ehkki neil ammustel aegadel pesti päid harva. Searasvast ja tuhast valmistatud seepi ei tohtinud raisata ning poešampoonid olid alles tulevikumuusika.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99