PULMAPÄEVAL: „Issand premeeris mind õnnega, millest ma ei osanud unistadagi. Ta kinkis mulle Alixi,“ tunnistas Nikolai II oma päevikus.

Foto: Vida Press
Inimesed
29. august 2023 14:00

VIIMASED PULMAD VENE KEISRIKOJAS: keiser Nikolai II abielutseremoonia Hesseni ja Reini printsessi Alixiga jäi Venemaa monarhide seas viimaseks

Venemaa keisri Nikolai II abiellu astumist Hesseni ja Reini printsessi Alixiga varjutasid sügav lein ning matusemeeleolud. Kõne alla ei tulnud ka pidustused ja mesinädalad.

Paar kohtus esimest korda Venemaal 1884. aastal Alixi vanema õe Elisabethi ja Nikolai onu, suurvürst Sergei Aleksandrovitši pulmas. Printsess oli toona 12 ja troonipärija 16. Ajaloost on teada, et juba siis tundis tsareevitš suurt sümpaatiat kauge välismaa sugulase vastu. „Istusin väikese … Alixiga. Ta meeldis mulle kohutavalt.“

Viis aastat hiljem külastas neiu uuesti Peterburi ja viibis palees kuus nädalat. Lisaks tugevale sõprusele tekkis nüüd kahe siniverelise vahel suur vastastikune külgetõmme. Noormees oli saksa kaunitarist nii tugevalt sisse võetud, et tõotas endale igal juhul temaga altari ette astuda.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99