Foto: Stanislav Moshkov
Ilm
12. veebruar 2024, 21:21

Teisipäeval püsib jäävihma võimalus!

Politsei: jäävihm on kaasa toonud ootamatu libeduse, palun olge liikluses ettevaatlikud (13)

Värske ilmaprognoosi kohaselt algab ööl vastu teisipäeva Tallinnas lumesadu ja homme hommikul võib 40-45 protsendi tõenäosusega sadada jäävihma.

„Värske ilmaprognoosi kohaselt on homse jäävihma tõenäosus mõnevõrra vähenenud, kuid jälgime pidevalt ilmaprognoose ja hoiame oma hoolduspartnereid kõrgendatud valmisolekus, et nad saaksid muutuvatele ilmaoludele koheselt reageerida ja suunata vajadusel tänavatele kogu ressurss. Palume linnakodanikke jälgida ilmateadet ja käituda liiklemisel talvetingimustele sobivalt. Jalakäijatel tuleks veenduda jalanõude sobivustes talvetingimustega ja enne ülekäigurajale astumist veenduda, et sõidukid jõuaksid peatuda, sest libedus võib pikendada sõidukite pidurdusteekonda,“ hoiatas Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg.

Transpordiamet kehtestab Võru- ja Põlvamaal rasked ilmaolud jäävihma ja libeduse tõttu, lisaks ka Viljandi, Pärnu ja Saare maakonnas

Esmaspäeval on alates lõunast sadanud jäävihma mitmel pool Eestis, ent teeolud on muutunud eriti keeruliseks Võru- ja Põlvamaa kõrvalteedel. Transpordiamet kuulutas täna algusega kell 16.30 välja sealsetel kõrvalteedel rasketest ilmaoludest tingitud tavapärasest erineva hoolderežiimi.

Rasketest ilmaoludest tingitud tavapärasest erinev hoolderežiim kehtib kahe maakonna kõrvalteedel 13. veebruaril kella 10.00-ni.

Keskkonnaagentuuri prognoosi järgi sajab Lõuna-Eestis lund, lörtsi ja jäävihma, mis muudavad sealsed põhi- ja tugimaanteed väga libedaks ning kõrvalmaanteed raskesti läbitavaks. Põhja- ja Kesk-Eesti suuremad maanteed on hetkel peamiselt soolaniisked ja sõidutingimused on seal rahuldavad.

Ilmaprognoosi järgi levib alates õhtust lume, lörtsi ja jäävihma sadu üle mandri põhja suunas. Ainult Kirde-Eesti jääb ilma olulise sajuta. Õhutemperatuur on õhtul ja öösel +2...-9 kraadi vahel.

Transpordiamet kehtestab täiendavalt ka Viljandi, Pärnu ja Saare maakonnas tugi- ja kõrvalmaanteedel jäävihma ja libeduse tõttu rasketest ilmaoludest tingitud erilise hoolderežiimi.

Maanteede korrashoiuks kasutatakse kõiki olemasolevaid ressursse, kuid teede nõutav seisunditase ei ole kõikjal tagatud.

Rasketest ilmaoludest tingitud tavapärasest erinev hoolderežiim kehtib kolme maakonna tugi- ja kõrvalmaanteedel 13. veebruaril kella 18.00-ni.

Transpordiamet tuletab meelde, et keeruliste ilmaolude korral tuleb sõidukijuhil olla äärmiselt ettevaatlik ja valida teeoludele vastav sõidustiil.

Liiklejatel tuleks arvestada, et talvised teeolud on muutlikud ning teekonda planeerides tuleb varuda rohkem aega, vajadusel vähendada sõidukiirust, vältida ohtlikke manöövreid ja hoida pikivahet. Kindlasti ei ole lubatud maksimaalne kiirus sobilik liiklemiseks tuisu, lumevaalude ja libedaga.

Politsei: jäävihm on kaasa toonud ootamatu libeduse, palun olge liikluses ettevaatlikud

Keskkonnagentuur on edastanud tänaseks õhtuks, eelolevaks ööks ja homseks jäävihma ja lumesaju hoiatuse, mistõttu on teeolud kohati väga keerulised. Hoiatuse on saanud mitmed maakonnad üle Eesti - Põlva-, Võru, Viljandi-, Pärnu ja ka Saare maakond.

Lume, lörtsisaju, jäävihma tõttu esineb teedel ohtlikult libedaid lõike. Olukorra muudab keerukamaks ka tugev tuul. Siin-seal on juhtunud juba ka mõned liiklusõnnetused. Näiteks kaotas üks autojuht Pärnumaal täna õhtul kella poole üheksa ajal libedal teel kontrolli oma auto üle ning sõitis teepiirdesse. Inimesed kokkupõrkes õnneks viga ei saanud ning avarii liiklust ei seganud. Ka teised avariid on seni õnneks  päädinud plekimõlkimistega.

PPA vastutava politseiametniku Maxim Korzini sõnul on jäävihm, lörtsi- ja lumesadu toonud teedel kaasa ootamatu libeduse. „Ühtviisi raskeks on muutunud teeolud nii linnas kui ka asulavälistel teedel ning nii jalakäijatel kui ka autojuhtidel tuleb olla praegustes oludes liikudes ettevaatlikud,“ märkis Korzin.

„Kuivõrd ilm järgnevate tundide jooksul ei parane, siis on ilma- ja teeolude jälgimine, jõukohase sõidukiiruse valimine ja piisava pikivahe hoidmine need aabitsatõed, millega iga sõidukijuht praegu arvestama peab. Kui tingimata on öötundidel tarvis liiklusesse minna, siis libedates teeoludes liigeldes ei tohi kindlasti taga ajada lubatud suurimat kiirust, vaid pigem tasub sõita aeglasemalt, rahulikult ja möödasõite vältides,“ rääkis PPA vastutav politseiametnik.

Mis on jäävihm?

Jäävihm on sademed, mis kujutavad endast osaliselt või täiesti jäätunud vihmapiisku, on kirjutanud Kairo Kiitsak.

Lumi sulab soojas õhukihis vihmapiiskadeks, kui need satuvad uuesti külma (miinuskraadidega) õhukihti, kus need hakkavad jäätuma. Nii tekivad peenikesed ja tugevad läbipaistvad jääterad diameetriga 1–3 mm. Seega on jäävihma ajal tegu tugeva inversiooniga: kõrgustes on soojem, maapinna lähedal külmem. Inversioon ehk situatsioon, kui õhutemperatuur tõuseb atmosfääris kõrguse suurenedes vastupidi nn normaalsele olukorrale, mil õhutemperatuur langeb atmosfääris kõrgemale tõustes.

Jäävihma sajab tavaliselt iseloomuliku sahinaga. Jäävihm on ohtlik ilmastikunähtus, sest maapinnale ja esemetele moodustub, mille temperatuur on alla 0 °C, väga libe jääkiht. Kui see tekib maapinnal, siis nimetatakse seda kiilasjääks, kui esemetele, siis jäiteks. Jäävihma sajab tavaliselt enne sula, seega seoses saabuva sooja frondiga.