AUTOR PUISES. Siin asubki paradiis maailma lõpus.

Foto: Erakogu
Matk
11. veebruar 2024, 06:00

Läänemaa paradiis Puise

Puise poolsaarel Läänemaal kulgeb elu teisi radu pidi. Siin on kõik vaiksem ja rahulikum – just siin tabasin end mõttelt, et tuleb elada just selles hetkes, see hetk on sinu elu.

Puise teeb eriliseks avanev panoraamvaade Matsalu lahele.

Inimene ei väsi otsimast, eks seepärast rändama ja uusi kohti avastama minnaksegi. Meie seekordne sihtpunkt Puise kuulub halduslikult Haapsalu linna koosseisu ja paikneb Matsalu rahvuspargi territooriumil, kuigi Haapsalu linn asub 30 km kaugusel. Külas elab 41 inimest ja peamine elatusala on kalapüük. Juba 17. sajandi ajalooürikutest võib lugeda Puise kui kuulsa kaluriküla kohta erinevaid andmeid. Kolhooside ajal käidi siia kanti tööle kaugemaltki, sest kalasaak oli hea ja tööd jagus alati. Aastal 2005 sai Puise kauni küla tiitli.

Puises tegutseb ka aktiivne külaselts, mis loodi 2000. aastal 19 asutajaliikmega. Külaseltsi korraldatavate traditsiooniliste ürituste hulka on läbi aegade kuulunud „Puise päev“, mille käigus muuhulgas matkatakse talust tallu ja tutvustatakse poolsaare põnevamaid paiku.

ÕHUST. Puise on imeline ka linnulennult.

Foto: Erakogu

KÜLASTAME BUSSIPEATUST. Puise küla bussipeatus on Eesti üks omanäolisemaid. Selles väikeses kollases majakeses on ühendatud väga palju erinevaid võimalusi. Kes soovib lisaks bussi ootamisele raamatuid lugeda, olge lahked. Kui on plaanis öist kuukuma imetleda, palun väga – bussipeatuse ülemisel korrusel on selleks loodud väga hea vaateplatvorm. Tuleb vaid kella vaadata, et bussist maha ei jääks, muidu unustadki end siia paradiisi mõnd head raamatut lugema või imelisi vaateid nautima.

Kohe bussipeatuse lähedal asub kalasadam, kust on hea tahtmise ja sobiva tähtede seisu korral võimalik värsket kala kaasa osta. Tore on ka see, et Puise sadamas toimivad meretakso, kaatri rent ja tellimussõidud. Siit saad tellida kaatri merereisiks saartele, transpordiks, taksoteenusena, merekoolitusteks, mereürituste turvamiseks, meeskonnakoolituseks, asutuse väljasõidu korraldamiseks, lihtsalt mõnusaks merel olemiseks, veespordiks ja muudeks merega seotud ettevõtmisteks. Kaater on RIB-tüüpi, pikkusega 9 meetrit, laiusega 3 meetrit, äärmiselt merekindel, 300 hj mootoriga ja maksimumkiirusega 47 sõlme ehk peaaegu 90 km/h.

Kes soovib pisut ekstreemsemat seiklust, saab paadisadamast laenutada kümnekohalise vana kaluripaadi, et minna sellega merd kündma.

BUSSIOOTEKOMPLEKS. Selles armsas kollases majakeses asub teistmoodi bussipeatus.

Foto: Erakogu

Poolsaare tipus asub mõnus ajaveetmiskoht– Puise Nina külalistemaja. Tegelikult on see lausa kompleks, kus lisaks majutusele saab üritusi korraldada ja restoranis hõrke kalaroogi nautida. Menüüst leiad muuhulgas seitsmekalasupi, kalakotletid, paneeritud kalafilee ja palju muud põnevat. Toitlustamiseks ja erinevate ürituste läbiviimiseks leiab Puise Nina kompleksist lisaks külalistemajale Kogre kõrtsi, kalaküüni ja peosaali. Pererahvas hoolitseb selle eest, et saaksid argimuredest eemal olla ning teeb kõik vajaliku selleks, et end siin hästi tunneksid. Suurem osa külalistemaja tubadest on vaatega merele, nii saad vaid terassiukse avamise vaevaga nautida värsket mereõhku ja imetleda merd selle täies hiilguses näiteks hommikukohvi kõrvale.

Külalistemaja territooriumil paikneb uhke linnuvaatlustorn. Torniski on palju erinevaid võimalusi. Lisaks lindude vaatlemisele saab siin ööbida, saunamõnusid nautida ning vaadata merevärve ja tunda merelõhnu. Lindude rännet on parim jälgida õhtupoolikuti. Siinkandis pesitseb tuhandeid veelinde. 2021. aastal pälvis torn kõige liigirikkama vaatlustorni tiitli, ühel vaatluspäeval märkasid linnuhuvilised siin 93 liiki linde.

ÕHTUVALGUS. Päike loojub Matsalu lahel.

Foto: Erakogu

KÄIME MATKARAJAL. Ka matkajatele on Puise poolsaar tõeline pärl. Puise-Kiideva matkarada asub Matsalu lahe põhjakaldal ja järgib kunagi kasutuses olnud vankriteed, mis ühendas kaht eelnimetatud küla. Raja üks suund on 3,4 km pikk. Põhiosa moodustab 2,6 km pikkune lõik Kalaküla poolsest alguspunktist läbi salumetsa ja taastatud puisniidu kuni Lõpre tammeni, mis on siinse kandi kõige suurem põlispuu. Vanust on tammel umbes 500 aastat.

Tammede läheduses võib leida kasvamas tamme-kivipuravikku ja ebahariliku välimusega tanuseent, kuulda võib kodukaku huikeid ja musträhni valju häälitsust. Kui Kiideva külas möödub rada taludest, siis Puise poolel läheb see otse läbi külaelanike taluõuede. Matkaja peab meeles pidama, et ta kulgeb kohtades, mis on koduks lemmikloomadele, lammastele ja seal lippavad ringi eri vanuses lapsed. Elanike privaatsusega tuleb arvestada, kaasas olevad koerad peavad olema rihmastatud, sest taludes liiguvad koduloomad vabalt ringi. Kuid rada läbides leiad kindlasti kadunud hingerahu jälle üles.

NAGU RAAMATUKOGU. Bussipeatuses saad raamatuidki lugeda.

Foto: Erakogu

Puise rannas on mälestusmärk kõigile neile, kes 1944. aastal üle mere Rootsi põgenesid. Just siit rannast üritati üle mere Rootsi saada, kuid kahjuks paljud kohale ei jõudnud. Mälestusmärk koosneb maakivirahnust ja sellele paigutatud Aivar Simsoni skulptuurist, mis kujutab mere poole sammuvat ema – ühes käes väike reisikott ja teise käe otsas mängukaruga tütar. Mälestusmärgi kõrval asub Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu paigaldatud infotahvel „Minna ei taha, kuid jääda ei saa“, mis jagab teavet suurpõgenemise kohta.

Õues akna taga on külm ja tuuline, aga kui vaatad neid Puise küla pilte, tuleb su hinge südasuvine Eestimaa soojus. Luban!

„MINNA EI TAHA...“. Mälestusmärk Puise rannas.

Foto: Erakogu