TRUU KAASLANE: Ronk Jaška sattus loomaaeda 1984. aastal ning ei lahkunud enam kordagi inimeste kõrvalt.

Foto: Heiko Kruusi
Loomad
30. jaanuar 2024, 16:14

Taevastesse kõrgustesse lendas paljude loomaaiakülaliste suur lemmik (14)

Tallinna loomaaia külastajate suur lemmik ronk Jaška lendas taevastesse kõrgustesse 16. jaanuari hommikul. Aprillis oleks värvuline tähistanud märkimisväärselt suurt juubelit.

Tallinna loomaaednike ja paljude külastajate suur lemmik ronk Jaška heitis hinge jaanuari kolmandal nädalal. Mõned kuud hiljem, aprillis oleks loomaaed saanud tähistada suurt juubelit – Jaška oleks saanud 40aastaseks.

Tallinna loomaaia loodushalduse spetsialist Heiko Kruusi sõnab, et vabas looduses ja vangistuses elavate ronkade vanuserekordid on üsna erinevad. Looduses elavate isendite keskmine eluiga jääb 13-14 aasta kanti. Rõngastamise abil on avastatud, et üks elas looduses 21,9aastaseks. 40 aastat on selle kõrval märkimisväärselt kõrge eluiga.

1984. aasta juunis Eestimaa loodusest loomaaeda sattunud rongapoja elu oli kirev. Ta kasvas üles inimeste juures, õppis inimestega suhtlema ja oma nime ütlema.

Kui tema puurivõre loomaaias selle sajandi algul katki lõigati ja ta toonaste nn loomapäästjate poolt vabadusse peletati, ei lennanud ta ära, vaid jäi lähedusse ja otsis oma inimesed üles, et tagasi koju pääseda.

Koos paarilisega kullimäel elades püüdsid nad kahepeale kinni ja tõmbasid lõhki rändroti. Kord, kui külastaja Jaškale läbi võre kuldsõrmust pakkus, napsaski ta selle ja pistis kiiresti põske tallele. Siis oli talitajal tükk tegemist, et leida maius, mille vastu Jaška nõus oli sõrmust vahetama, et omanik oma vara tagasi saaks.

Lindude eluiga on liigiti üsna erinev – suuremad elavad tihti kauem kui pisemad. Nii võib näiteks jaanalindude, pingviinide või albatrosside keskmine vanus olla looduses 30-50 aastat, mõnel väikesemal värvulisel aga üksnes 3-6 aastat. Ka rongad kuuluvad värvuliste seltsi, kuid on neist ühed suurimad.

Kruusi toob välja ka Inglismaa ajaloolises Londoni Toweris elavad rongad, kellest vanim on olnud 44aastane. Kirjanduses mainitakse tema sõnul ka ronka, kes elas inimese kõrval 69 aasta vanuseks, kuid see tundub olevat pigem erandlik juhtum.