Lääne-Virumaal, Kadrinas

Foto: Pamela Talzi
Ilm
19. oktoober 2023 08:13

FOTOD JA VIDEO | Esimene lumi! Hommikul oli mitmel pool üle Eesti valge vaip maas (9)

Tänavu tuli esimene lumi juba eriti varakult! Facebooki Ilmahuviliste grupis jagati pilti Ida-Virumaalt Lüganuse vallast, kus hommikul tööle rutates avanes peaaegu jõululik pilt – puud valged, grillil valge müts ja korralik lumi maas. Esimene lumi väga kaua siiski vastu ei pea. Kui teie kodukohas ka juba lumi maas, siis saada pilt [email protected].

Keskkonnaagentuuri teatel sajab neljapäeval mitmel pool Eestis lörtsi ja vihma, sekka tuleb ka lund ning tihedam on sadu Põhja-Eestis. 

Neljapäeva öösel oli lörtsihooge enam rannikualadel ja Eesti idaservas ning puhub mõõdukas põhjakaare tuul. Päeval tungib põhjakaarest sisse järjest külmemat õhku - sajuhooge on laialdasemalt ja enam tahkel kujul s.t. nii lörtsi kui lume ja lumekruupidena, kohati ka vihmana alla. Põhja- ja kirdetuul rannikul tugevneb, õhtul on põhjarannikul puhanguid 20 m/s. Öised miinimumid langevad -2..+1°C-ni, vaid kitsastel rannikuäärsetel aladel jäävad 5°C lähedale, päevane õhutemperatuur on 0..+5°C piires.

Reedel jätkub kõrgrõhkkonna tugevnemine ja selle serva mööda külma lisandumine, mis soodustab suhteliselt sooja merevee ja Soome lahe kohal pilvede arenemist ning nii ongi tihedate lörtsi- ja lumehoogude tõenäosus suurem Eesti põhjaservas, sajuhooge on ka saarte rannikul ja siin tuleb vihma ka. Kirdetuul on sisemaal mõõdukalt tugev, põhjarannikul ja Hiiumaal ulatub puhanguti 20 m/s. Õhutemperatuur on öösel 0..-4, tuulele avatud rannikul üle 0°C, päeval on +1..+5°C.

„Tuletame kõikidele liiklejatele meelde, et teed võivad olla libedad. Meie hooldepartnerid on valmis tegema teedele libedustõrjet, ent tuleb arvestada, et see võtab aega,“ lausus transpordiameti teehoiuteenistuse direktor Janno Sammul. „Palume liiklejatel olla ettevaatlikud, eriti neil, kes pole jõudnud vahetada suverehve talverehvide vastu.“

Kindlasti tuleb sõidukijuhtidel üle vaadata oma auto ja selle varustus. Oluline on sõita tehniliselt korras ja talvehooajaks ettevalmistatud sõidukiga. Kontrollida, et pidurid, tuled ja kojamehed oleksid töökorras.

Naastrehvide kasutamine on lubatud alates 15. oktoobrist, talverehvid peavad kõikidel sõiduautodel all olema hiljemalt 1. detsembriks.