MAITSEV PRÜGIKALA. Hõrgud kotletid valmivad kalast, mille muidu kassile annaksid.

Foto: Margo Pajuste
Mitmesugust
15. september 2023 16:00

Särjest, nurust ja väiksest ahvenast saab imehead kotletti

„Tihtipeale saad ühe särje ja kaks ahvenat, mida nendega teha? Ma olen otsustanud, et kasutan seda, mida antakse ja enamasti läheb ka niinimetatud prügikala kotletiks,“ ütleb kalastushuviline peakokk Kristi Pärenson.

Lihtsate ja koduste kalakotlettide retsepti jagab meiega Park Inn by Radisson Meriton Hotel&Spa peakokk Kristi Pärenson.

Kristi on ka ise „hull kalanaine“, nagu ütleb tema kohta üks peakokast kolleeg. Seekordse retsepti algmaterjal pärineb Kasari jõest ja Kristi püüdis need kalad ise – paar ahvenat, ühe nuru ja särje. „Mu õde ja õemees elavad seal ja kui neil külas käime, siis läheme ikka kalale ka,“ ütleb Kristi. „Tihtipeale saad ühe särje ja kaks ahvenat, mida nendega teha? Ma olen otsustanud, et kasutan seda, mida antakse ja enamasti teen niinimetatud prügikalast kotletti. Fileerin kõik kalad ära, see on mul käe sees ja käib kiiresti. Lasen fileed kaks korda hakklihamasinast läbi, lisan suitsuliha ja teen kotletti.“

Suvel ei saa peakokk eriti kalal käia, sest turismihooajal on Tallinna suurim hotell täis ja tööd palju. Rohkem saab hobile pühenduda kevadel ja sügisel. „Kõige rohkem meeldib mulle tegelikult talvel jää peal käia, siis on huvitavam,“ ütleb Kristi. „Kõige toredam on tindipüük Pärnu lahel.“ Ka Kristi abikaasa on kalamees ning muidugi ka tema isa, kes kunagi väikse tüdruku kalale kaasa võttis ja kalapüügipisiku kogu eluks kaasa andis.

PEAKOKK. Kristi Pärenson valmis kotlettidega.

Foto: Margo Pajuste

Viimati sai rahulikult kala püüda enne jaanipäeva. „Võtsime aja maha ja sõitsime seltskonnaga Kurgja kanti Pärnu jõe äärde,“ meenutab Kristi. „Telkisime seal kohe reedest pühapäevani.“

Kristi püüab peamiselt õngega. „Lanti ma ei loobi ja haugi ei püüa,“ naerab ta. „Ma kardan haugi!“ Küll aga on käidud koguni angerjat püüdmas ja loomulikult kevadist särge, nii Kasaril kui Nasval. „Avastasin ükspäev, et kevadised särjed ripuvad seniajani kuuris!“

Ilusamaid saake meenutades nendib Kristi, et midagi pole teha, Soomes on kala palju ja suured on nad samuti. „Käisime Soome rallit vaatamas, püüdsime ühe järve ääres kala ka ja saime ilusaid ahvenaid, kolme-neljasajagrammiseid,“ räägib ta. „Väike grill oli kaasas, puhastasin kalad ära ja läksid kohe fooliumiga sütele!“

„Vaatan, et ilmad kisuvad sügiseseks, peaks minema Nõvale lesta püüdma,“ ütleb Kristi. „Seda oleme ka ikka igal aastal teinud.“

LIHA JA KALA. Vasakul läbi hakklihamasina aetud suitsuliha, paremal kala.

Foto: Margo Pajuste

VAJA LÄHEB

400 g läbi hakklihamasina aetud kalamassi

150 g suitsupeekonit

paar viilu saia

60–70 g sibulat

1 muna

soola ja pipart

värsket kartulit, tomatit, kurki, lehtsalatit

Tartar-kastme jaoks majoneesi, marineeritud kurki

SIBUL PANNILE. Igaks juhuks tuleb see läbi praadida.

Foto: Margo Pajuste

TEE NII

Kristi on kalafileed ja suitsuliha juba läbi hakklihamasina ajanud. Viimane on raske vana kooli riist, aga Kristi kinnitusel saab luude hekseldamisega paremini hakkama kui moodsad köögikombainid. Ka kalamassi konsistents jääb hakklihamasinaga parem, kombainiga kipub kleepuvaks pastaks kätte minema.

Nüüd võtab Kristi sibula ja kuumutab selle pannil läbi. „Enamasti ma praen toitudesse minevat sibulat, sest toores sibul on esimene asi, mis kipub käärimisprotsessiga algust tegema,“ ütleb ta.

Paar saiaviilu leotab Kristi vees. Võiks ka piimas, ent kuna ta kodus esineb laktoositalumatust, siis läheb käiku vesi. Vee surub ta saiast välja lihtsalt peos pigistades.

VALMIS. Tainas ootab pannile minekut.

Foto: Margo Pajuste

Hakklihamasinast läbi aetud kala- ja suitsulihamassile lisab Kristi nüüd jahtunud praesibula, muna, saia ja soola-pipra. Soola tuleb raputada ettevaatlikult, sest ka suitsuliha on soolane. Taina saab nüüd käte vahel läbi segada, vormida käes kotletid ja pannile asetada. Kristi kasutab restorani köögis olevat grillplaati, ent soovitab samasugust nippi ka kodusel pannil praadimiseks – kui oled tüdinud panni puhastamisest, pane pannile küpsetuspaber ja prae veidi madalama temperatuuriga.

Mõlemalt poolt kuldseks praetud kotletid paneb Kristi veel kümneks minutiks 180-kraadisesse ahju. „Ehkki kohe said kalad ära roogitud ja soola peale, tasub olla ettevaatlik,“ ütleb ta. „Kuni ma kaladega koju jõudsin ja need külma panin, läks aega. Ja kunagi ei saa olla päris kindel, kas pannil said kõik kotletid piisavalt kuuma.“

KÜPSEVAD. Ka pannile võib küpsetuspaberi alla panna.

Foto: Margo Pajuste

Kuni kotletid ahjus, praeb Kristi kiirelt mõned värsked, juba keedetud kartulid. Tartar-kaste on meil juba valmiskujul, kuid selle tegemine pole ka midagi eriti keerulist. Sisuliselt vaid marineeritud kurk majoneesi sisse hakkida ja veidi maitsestada.

Nüüd tulevad kotletid ahjust ja maitsevad ... Elu sees ei ütleks, et peamised koostisosad on siin särg ja nurg. Samas ei domineeri suitsuliha, kala maitse on selgelt tunda. Hõrk, samas mõnusalt kodune. Ja ei mingeid luid. 

„Mulle meeldib väga süüa ka järgmisel hommikul külmalt leiva peal,“ kinnitab Kristi.

AHJU. Veel kümme minutit.

Foto: Margo Pajuste