Foto: khat_o2/Pixabay
Mets
13. september 2023 15:37

Metsarahvapäev viib metsa! 6 sündmust, mida sel nädalavahetusel külastada

Laupäevaks lubab mõnusat 19-kraadist ilma ja suvi pole veel kusagile kadunud. Kui otsid endale vahvaid plaane ja soovid suvepuhkust pikendada, siis kutsume sind metsa!

16. septembril toimub juba kolmas üle-eestiline Metsarahvapäev, mille eesmärk on tutvustada Eesti metsasektorit ja valdkonnas tegutsevaid inimesi.

Kokku toimub Eesti erinevates paikades üle 40 tasuta sündmuse. Meeleolukal pereüritusel saab tutvuda põnevate metsaradadega, külastada kaasaegseid puidutööstusi, õppida ellujäämisoskusi, teha ise näpud mullaseks ja omandada praktilisi nippe metsandusega seotud töötubades.

Kuna mitmes kohas korraga olla ei saa, siis toome välja kuus põnevat sündmust, millest laupäevasel Metsarahvapäeval osa saada.

Maalilised hommikumatkad Pärnumaal

Hommikune mõnus jalutuskäik Pärnumaal? Loomulikult! Metsarahvapäeval toimub seal kolm matka, mis sobivad nii pere eakamatele kui ka kõige pisematele metsahuvilistele.

Näiteks kutsuvad metsamehed Meelis Meigo ja Andres Metsoja jalutuskäigule Kaisma Suurjärve matkarajale, mis pakub kauneid vaateid eritüübilisele metsale Kaisma Suurjärve ääres. Lisaks maalilise looduse nautimisele mõtiskletakse külalistega kliima ja kestliku metsanduse teemadel.

Ühtlasi näitavad korraldajad kobraste tegevusjälgi ja hea õnne korral näeb isegi kopraonu ennast, kes end aeg-ajalt rohumaal ilmutab. Samuti tutvustab peremees Metsoja enda kätega taastatud pea saja aasta vanust palkaita.

Pilguheit minevikku

Viljandimaal leiab aset hariv perematk, kus eksperdid näitavad erinevaid metsa kujundamise ning hooldamise võtteid. Kas sõnad nagu looduslik uuenemine, kultuuride hooldamine ja harvendus- ning uuendusraie on sulle veel võõrad? Tule matkale ja saad kõik korraga selgeks!

Jalutuskäigu lõpus heidetakse pilk ajalukku. Võimalik on näha ja külastada Ennuksemäe metsavendade punkrit, mis taastati täielikult 2021. aastal ning on suurim Eestis. Punkrisse on võimalik sisse minna ja ette kujutada, milline oli metsavendade elu 1944. aastal.

Tutvu Tartumaal väetaimede maailmaga

Peeter Änilane on tuntud metsamees, kes on lisaks metsakasvatusele tegelenud terve elu metsasaaduste ja väetaimedega. Nimelt on tema metsas kasvanud kevadine värske karulauk Tartu kandis vaat et sama kuulus kui Peipsi sibul või Muhu leib!

Aastakümnete jooksul on ta nuputanud, kuidas ohtraid teadmisi metsasaadustest ja nende kasulikest omadustest inimestele kõige paremini edasi anda. Retkel jagab Peeter oma külalistega teadmisi mustast pässikust ja karulaugust valmistatud jookidest ning suupistetest. Ringkäigu lõpus on soovijatel võimalik maitsta seentest valmistatud vägijooki – chaga eliksiiri.

Kui tunned huvi ravimtaimede vastu, on see sündmus täpselt sinu jaoks.

Kuidas leida endale õige kirves?

Teadagi on kütteperiood lähenemas ja puuriidad kerkimas. Möödunud aasta kõrged elektrihinnad hirmutasid paljusid ja seetõttu tasub juba varakult hakata talveks valmistuma. Just nüüd on õige aeg käärida käised üles ja haarata kätte kirves, mis on üks maailma vanimad tööriistu ning leiab jätkuvalt laialdast kasutust.

Õige tehnika ja hästi valitud tööriistadega on puude lõhkumine mõnus aktiivne tegevus, mis aitab lisaks füüsilisele koormusele suurepäraselt mõtteid korrastada. Tartumaal Järvselja Õppe- ja Katsemetskonnas saab laupäeval kirveproffide käe all õppida, kuidas valida õige kirves, kuidas seda teritada ja kuidas lõhkuda küttepuid nii, et jalad ja käed ei saaks viga ning selg ei jääks kangeks. Enda kirve ja puudega kohale tulema ei pea, need saab töötoast!

Legendaarne metsamees viib matkale

Kuuldes Metsarahva päevast, tuleb paljudel esmalt silme ette pilt, kus rahulikku jalutuskäiku korraldav metsavana räägib kaasahaaravaid lugusid põlismetsast ja viib külalisi nõnda sügavale metsa, et puude tagant paistab karu või põder.

Just sellist sündmust korraldab Põlvamaal 45-aastase kogemusega metsamees Kaarel Tiganik ja ootab kõiki huvilisi endaga liituma.

Kaarel viib osalejad meeleolukale kolmetunnisele matkale, mille jooksul kuuleb lugusid vana metsa kohta, saab tutvuda meie pärimuskultuuriga ja kogeda kõigi meeltega Eesti võimsat metsa. Sõna otseses mõttes võimsat, sest matk viib ka Ootsipalu oru hiiglaste juurde, kus kasvab Eesti ja Euroopa kõrgeim puu.

Kuidas saab toa soojaks?

Kes matkata ei soovi, saab pilgu heita puidutööstuse telgitagustesse. Metsarahva päeval avavad uksed mitmed Eesti puidutööstused, kes pakuvad ringkäike tehastes. Näiteks saab avastada Graanul Investi pelletitööstuse telgitaguseid. Ringkäigul tutvutakse, kuidas toodetakse metsa- ja puidutööstuse jääkidest väärtuslikku biokütust: puidugraanuleid või pelleteid. Saab oma silmaga näha, kuidas käib puidujäägi töötlemine otsast lõpuni, alustades kuivatamisega ja lõpetades valmistootega.

Enda uksed avavad huvilistele laupäeval ka näiteks Ebavere pelletitehas Lääne-Virumaal, Nordwood Harjumaal, Kohila Vineer Raplamaal, Otepää UPM-Kymmene tehas

LOE LISAKS: mis on Metsarahvapäev?

Selleks, et tuua Eesti inimesed tagasi oma juurte juurde ja tutvustada Eesti metsades ning metsasektoris toimuvat, leiab 16. septembril aset kolmas üle-eestiline Metsarahvapäev.

Metsale pühendatud päev pakub head võimalust ammutada uusi teadmisi, näha metsatööstuse köögipoolt ja veeta lähedastega vahva laupäev. Ühtlasi aitab üritus edendada dialoogi metsa ja metsandusega tihedalt seotud inimeste ning laiema avalikkuse vahel, et ühiselt mõtiskleda ühiskonna ootustele vastava metsanduse üle.

„Metsarahvapäev pakub suurepärast võimalust tutvuda põnevate matkaradadega, külastada kaasaegseid puidutööstusi, teha ise näpud mullaseks ja omandada praktilisi oskusi töötubades. Tegemist on pereüritusega, mille kavasse kuulub ohtralt huvitavaid üritusi nii eakatele kui ka kõige pisematele. Igale sündmusele on vajalik eelregistreerimine, et hoida gruppide suurused mõistlikuna, tekitada toredat arutelu ja häirida võimalikult vähe looma- ning linnuriiki,“ ütleb Luua Metsanduskooli direktor ja Eesti Metsaseltsi president Haana Zuba-Reinsalu.

Üritused Metsarahvapäeval on kogukondade nägu – neid korraldavad kohalikud inimesed, kes panustavad oma piirkonna arengusse südamega ja soovivad teadmiseid ka teistega jagada. Hoolimine metsadest seob põlvkondi ja päevale on õla alla pannud mitmed kolmanda, neljanda või viienda põlve metsamehed.

Metsarahvapäev on pühendatud metsaga seotud inimestele. Selle eestvedajad on metsakasvatajad, loodusgiidid, jahimehed, metsateadlased ja paljud teised, kes ürituse raames oma uksed avavad ning külla kutsuvad. Tänavusel üritusel pakuvad põnevaid tegevusi teiste seas Päästeamet, Naiskodukaitse, RMK, Eesti Erametsaliit, Luua Metsanduskool, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit, Maaülikool, Eesti Jahimeeste Selts, HD Metsalahendused, Eesti Metsateenijate Ühing ning paljud metsaühistud üle Eesti.

Metsarahvapäeva korraldab MTÜ Eesti Metsaselts ja toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK), MTÜ Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit, RMK ning MTÜ Eesti Erametsaliit. Metsarahvapäeva sündmused on kõigile osalejatele tasuta (v.a sündmus Ruhnu saarel). Leia oma lemmiküritus üles 40 võimaluse seast, registreeri oma külastus ja tule naudi Eesti kaunist loodust.

Rohkem infot leiab ürituse kodulehel www.metsarahvapaev.ee või www.facebook.com/metsarahvapaev.