Sünoptik Kairo Kiitsak.

Foto: Priit Simson / Delfi Meedia
Ilm
16. august 2023 13:03

Sünoptik Kairo Kiitsak: atmosfäär pulbitseb energiast ja see on väga ohtlik, välistada ei saa isegi uut hiidrahesadu (50)

Sünoptik Kairo Kiitsak hoiatab sotsiaalmeedias, et atmosfäär on kurjakuulutav, sest kohtuda võivad kuum ja niiske õhumass ning merelt aegamisi lähenev külm front. Mõned ilmamudelid ennustavad hiidraheohtu eelkõige Ida-Eestile.

„Täna on kuum ja väga niiske. Õhutemperatuur tõuseb 25–31, Ida- ja Lõuna-Eestis kuni 33 kraadini. Meremõjuga rannikul on kohati 19–25 kraadi. Frontaalvöönd kulgeb diagonaalis üle Läänemere ja Soome ning see liigub väga aeglaselt ida, kagu suunas. Atmosfäär pulbitseb energiast ja see on väga ohtlik,“ hoiatab Kiitsak.

„Kui õhtu poole hakkab külm front merelt saartele ja mandrile lähemale liikuma, siis on võimalik uute äikesepilvede areng (nii saartel kui ka mandril), aga tõenäoliselt mitte igal pool. Äike on pigem lokaalne, ent võib kiiresti intensiivseks muutuda ja sellisel juhul on ohuks tugevad vihmavalingud, tuulepuhangud ja rahe enam kui 2 cm läbimõõduga. Mõned ilmamudelid näitavad ka hiidrahe võimalust ja eeskätt Ida-Eestisse. Pole täielikult välistatud ka mujal piirkondades.“

„Ilmamudelid näitavad nii leebemaid kui ka karmimaid stsenaariume. Igal juhul tuleb päeva teises pooles ilmarindel toimuvat väga hoolikalt jälgida, sest atmosfääri praegune seisund on üsna kurjakuulutav – kuum ja niiske õhumass ning merelt aegamisi lähenev külm front,“ selgitas sünoptik.