Vangla okastraattara.

Foto: Stockpic/Pixabay
Mitmesugust
16. august 2023 06:00

JUHTKIRI | Röövpüüdja teeb ajalugu (1)

Esmakordselt taasiseseisvunud Eesti ajaloos läheb kohtus röövpüügi eest süüdi mõistetud kalur selle eest ka reaalselt vangi.

Tõsi, röövpüüdjaid on varemgi kinni pandud, kuid siis on ebaseaduslik püük moodustanud vaid osa kohtualuse paturegistrist.

Avalikkus väljendab oma jahmatust. Kuidas on võimalik, et teinekord ka raskete kehavigastuste tekitamise eest piirdub kohus rahatrahviga, kuid nüüd on ligikaudu 22 000 euro suurune keskkonnakahju toonud kaasa vabadusekaotuse?

Kui süüvida kohtuasja (mis on huvilistele vabalt kättesaadav), selgub, et Peipsi kutseline kalur Ove Kalme jätkas röövpüüki ka siis, kui tal eelmist kriminaalasja alles menetleti. Ja ka siis, kui selle eest tingimisi karistus juba mõistetud oli, koos katseajaga, mil peaks ennast viisakalt ülal pidama.

Ikkagi pakkus prokuratuur Kalmele ka võimalust hüvitada keskkonnale tekitatud kahju ja kahetseda toimepandud tegusid, mis oleks tema karistust kergendanud. Kuid Ove Kalme teatas kaitsja vahendusel, et ta ei nõustu kokkuleppemenetlusega.

Inglise keeles on selle kohta väljend had it coming. Vabas tõlkes „pääsu ei olnud“ vms.