Foto: Puidukoda
Mets
7. juuli 2023 06:00

Puidukoda investeeris miljoneid uude tehnoloogiasse (4)

Viljandimaal Karksis asuv Puidukoda avas vastvalminud tootmishoone, millesse investeeris 4,5 miljonit eurot.

Põhilise osa investeeringust moodustab uue tootmishoone ehitus koos sisseseade ja hoone juurde kuuluva platsiga, milleks soetati 10 ha maad.

Ettevõte tõstab võimekust uue automatiseeritud värvimisliini ja immutusautoklaaviga, mis muudavad tootmisprotsessi senisest oluliselt tõhusamaks. See tähendab kõrgema kvaliteediga tooteid ja ligi kaks korda kiiremat tarneaega.

Puidukoda järgib jätkusuutliku ja vastutustundliku ettevõtluse standardeid kogu protsessi ulatuses, alates tooraine valikust ja lõpetades töötajate heaoluga. Juba aastate eest ehitas ettevõte päikesepargi, millega suudetakse katta ligi 10% aasta energiavajadusest. Ettevõte järgib zero waste põhimõtet, viies jäätmed minimaalseks – osa saepuru müüakse ära, osa pressitakse graanuliteks või briketiks. Pakendijäätmed tarnib Puidukoda käitlusettevõtetele, kes kasutavad neid toormeallikana.

Otsatapp.

Foto: Puidukoda

Taastuvaid loodusvarasid kasutades vähendame ökoloogilist jalajälge ja panustame loodust säästvasse eluviisi. Puittooted seovad suurtes kogustes süsinikku. Samuti nõuab puidu töötlemine kordades vähem vett kui teiste ehitusmaterjalide (näiteks betooni) tootmine. Valides säästlikumaid transpordiviise, saab vähendada ka fossiilsete kütuste tarbimist.

Investeeringud tehnoloogiasse muudavad tootmisprotsessi

Uue automatiseeritud värvimisliiniga saab erinevad protsessid läbi teha samas kohas ning seeläbi optimeerida tööaega. Kuna manuaalne töö väheneb, kulub vähem tööjõudu ning värvimine läheb palju kiiremini – kolme värvikihiga kaetud laud valmib 12 minutiga. See automatiseerimine suurendab värvitud toodete tootmisvõimsust koguni 30% võrra.

Sisemine autoklaav koos automatiseeritud sisse- ja väljalaskega aitab vähendada tootmisele kuluvat aega, parandades samal ajal kvaliteeti. Kuna autoklaav asub küttega hoones, saab toota kvaliteetseid tooteid aasta ringi. Selle masina aastane tootmisvõimsus on üle 30 000 m³, mis suurendab toodangu mahtu ja aitab kõrge kvaliteediga toodet tarnida varasemast kiiremini.

Ligi 90% toodangust läheb ekspordiks

Puidukoda on 1997. aastal Viljandimaal asutatud Prantsuse kapitalil põhinev höövlitööstus, mille põhitegevus on kõrgema lisandväärtusega okaspuu höövelmaterjali (kuusk, mänd ja siberi lehis) tootmine ja turustamine.

2013. aastast alates kuulub Puidukoda Prantsuse puiduettevõtete gruppi Rose Group, mis on 1949. aastal Loode-Prantsusmaal Bretagne’is asutatud perefirma.

Puidukoja tooteid müüakse enam kui 35 riigis üle maailma. Ligi 90% toodangust  hõlmab eksport Euroopasse, Aasiasse, Lähis-Itta ja Ameerikasse.

2022. aastal oli Puidukoja müügikäive 58 miljonit eurot (kasum 730 000 eurot) ja tootmismaht 113 402 m³.

Ettevõte on piirkonna üks suurimaid tööandjad, andes tööd enam kui 100 töötajale.