Maiustamisel kehtib sama reegel, mis muugi toitumise juures - mida looduslähedasem ja vähem töödeldud, seda parem.Foto: rawpixel.com, Pexels
Nipid
6. veebruar 2019 11:20

TOITUMISNÕUSTAJA SOOVITAB | Kuidas saada välja maiustamise nõiaringist?

Me kõik tahame vahetevahel maiustada ja kui seda ei tehta üleliia, siis pole selles midagi halba. Pidevalt suhkrurikkaid näkse tarbides võib aga sattuda nõiaringi, kust on raske välja pääseda. Häid soovitusi jagab toitumisnõustaja Kerttu Siim-Wilcox.

 

Puuviljad, marjad, pähklid ja seemned on parim valik magusaisu peletamiseks. Neid saab niisama süüa ja neist saab ka magustoite valmistada. Puuviljadest ja marjadest saame kasulikke vitamiine, fütotoitaineid ja kiudaineid. Pähklitest ning seemnetest saame lisaks kiudainetele ka kasulikke rasvhappeid. Hea on teada, et süsivesikute söömine koos kiudainete ja rasvhapetega aeglustab seedimist, tänu millele meie veresuhkur ei tõuse liigselt kõrgele.
Maiustada võib ka soolase toiduga. Heaks vahepalaks on näiteks oliivid või sidrunimahla ja soolaga maitsestatud avokaado. Rasvad peletavad näljatunde pikaks ajaks ja ei tekita veresuhkru kõikumisi, mis viivad sageli selleni, et tuntakse tungivat vajadust iga natukese aja järel midagi magusat süüa.
Šokolaadi armastajad võiksid süüa vähemalt 70% kakaosisaldusega šokolaadi. Seda võib endale lubada mõne tüki päevas. Kanget šokolaadi süües saab ka magusaisu ruttu täis. Kui me sööme toitainete poolest vaeseid suhkrurikkaid maiustusi nagu piimašokolaad, jäätis, koogid, kohukesed, kommid jmt, siis ei saa meie keha kasulikke toitaineid ja me ei tunne end rahuldatuna. Küll paneb aga veresuhkru kiire langus suhkrurikka näksi söömise järel meid peagi järgmise magusaampsu järele haarama. Nii ollaksegi nõiaringis, millest on raske väljuda.

 

Eelista looduslikke suhkruid

Maiustamisel kehtib sama reegel, mis muugi toitumise juures - mida looduslähedasem ja vähem töödeldud, seda parem. Magustoitude valmistamisel on parim kasutada valge lauasuhkru asemel looduslikke suhkruid. Toon ära mõned tervislikumad, mida Eestiski saada on:
Stevia’t ehk Paraguai suhkrulehte on kasutatud Ameerika põlisrahva poolt juba sajandeid ja on 100 - 300 korda magusam kui lauasuhkur. Võib kasutada küpsetamisel ja suhkruasendajana jookides. Stevia ei tõsta veresuhkrut ja sobib seega hästi diabeetikutele. Stevia on saadaval nii pulbrina kui vedelikuna. Stevial on kerge kõrvalmaitse ja ei meeldi kõigile, aga tasub kindlasti proovimist.
Eritrütool on pulbrivormis suhkru alkohol, mis on saadud suhkruroo lagundamisel, fermenteerimisel ja filtreerimisel. Eritrütool on jahutava maitsega ja sobib hästi kohvi ning tee sisse. Ei tõsta veresuhkrut ega tekita kaariest. Sellega ei tasu liialdada, sest võib tekitada gaase, puhitusi ja kõhulahtisust.
Ksülitool tõstab veresuhkrut vähesel määral, kuid ei tekita kaariest.
Kookospalmi suhkur on tuntud ka kui kookossuhkur, mis on tehtud kookospalmi õie nektarist. See looduslik suhkur on hea kaaliumi, raua ja vitamiinide allikas. Võrreldes tavalise lauasuhkruga on tal madalam glükeemiline indeks ja tõstab seega veresuhkrut aeglasemalt. Samas sisaldab ta sama palju kaloreid ja süsivesikuid kui lauasuhkur.
Mesi on üks vanemaid looduslikke magustajaid, mis sisaldab vähesel hulgal ensüüme, mineraale ja vitamiine. Arvatakse, et kohalik mesi aitab tugevdada immuunsust kohalike allergeenide vastu.
Vahtrasiirup on saadud vahtramahla keetmisel ja sisaldab mangaani ja tsinki. Vahtrasiirup on palju madalama fruktoosi sisaldusega kui agaave siirup ja seega tervislikum.
Vahtrasuhkur on kontsentreeritum kui vahtrasiirup ja kaks korda magusam lauasuhkrust. Sisaldab toitaineid, mida lauasuhkur ei sisalda.
Orgaaniline melass on üks toitainerikkamaid magustajaid, mis on tehtud suhkruroost või suhkrupeedist. Mida kauem on melassi keedetud, seda vähem magus ja toitainerikkam ning tumedamat värvi ta on. Tume melass on hea raua, magneesiumi ja kaaliumi allikas.
Pruun riisisiirup on tehtud pruunist riisist ja tõstab veresuhkrut stabiilsemalt kui lauasuhkur.