Suunatav põrandalamp loob elutuppa mõnusa lugemiskoha.Foto: Ikea
Remont ja Ehitus
17. november 2023 12:22

KEERA PIMEDUSELE SELG: mängi toas valgusega!

Valgusega saab pimedatel sügisõhtutel hõlpsalt muuta kodu meeleolu – asjalikult töisest kutsuva hubasuse või särava pidulikkuseni.

  • Kombineeri erinevat tüüpi valgusteid, soovitab IKEA sisekujundusosakonna juht Pedro Castro: näiteks aitavad laevalgustid koos meeleolu- ja kohtvalgustitega muuta ka muidu kõledavõitu ruumi õdusaks paigaks.

  • Meeleoluvalgustus pehmendab kontraste ja aitab luua hubast atmosfääri. Vahel pakub hea lahenduse lihtsalt mõne lambi teise kohta tõstmine.

  • Köögi töötasapind või töötamiseks-õppimiseks mõeldud kirjutuslaud suisa nõuab kohtvalgustust. Kasutada tuleks aga kõiki võimalusi: köögis näiteks annab tööpinna kohal olev lamp üldvalgust, liigutatav lamp võimaldab lisada seda sinna, kuhu parajasti vaja. Köögikappide alla või peale sobib LED-valgusriba: kui lülitada muud lambid välja, saab köök nendega täiesti uue ilme.

  • Lampidega saab rõhutada ruumi funktsiooni ja võimalusi: põrandalamp elutoa nurgas muudab selle mõnusaks lugemiskohaks, laua kohal rippuv valgusti koondab aga külalised selle ümber suhtlema.

  • Hubast meeleolu aitavad luua erineva kõrguse ja suurusega valgustid. Skandinaavia inimesed on sisekujundaja sõnul õdusa keskkonna loomisel eriti osavad. Tihti ei kasutagi nad laelampe, vaid eelistavad hulka väikeseid põranda-, laua- ja meeleoluvalgusteid, et luua aasta kõige pimedamal ajal soojemat olustikku. Kui pistikupesi napib, saab valgust lisada patareitoitel lampidega.

  • Pühademeeleolu loovad valgusketid, mida võib riputada aknale, sättida riiulitele või kasutada lauakaunistustena. Jõulutulede pehmest kumast üksi piisab soojuse ja hubasuse loomiseks.

Edasi lugemiseks: