AhiküteFoto: Aldo Luud
Remont ja Ehitus
16. november 2023 12:00

Korteriomanik ei või omatahtsi kütteliiki muuta

Keerulistel aegadel püüab igaüks oma kulusid kontrolli all hoida ja nii võib tekkida ka mõte vahetada seni kasutusel olnud kütteliik taskukohasema vastu. Kas kortermajas tohib ennast ühisest küttesüsteemist lahti ühendada?

„Senine kohtupraktika on olnud seisukohal, et korteriomanik võib seda teha vaid juhul, kui kõik teised kaasomanikud sellega nõustuvad,“ märkis Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

„Enne korteriühistute tekkimist käitus iga korteriomanik nii nagu soovis – näiteks kui tekkis elekterkütte võimalus, lõikas nii mõnigi radiaatorid lihtsalt välja ja hakkas oma kodu elektriga kütma. Tuleb aga mõista, et kaugküttega majades on korteris olevad radiaatorid küttesüsteemi osa ja raske on prognoosida isegi seda, mis juhtub majja sügaval sovetiajal paigaldatud küttesüsteemiga siis, kui mõni korter oma radiaatorid uute vastu vahetab,“ selgitas Mardi. „Näiteks võib küttesüsteemi tasakaalust välja viia seegi, kui senised suurte radiaatorite torud asendatakse mõnes korteris tänapäevaste radiaatorite omadega, mis on läbimõõdult väiksemad. Seetõttu tuleks ka omavolilist radiaatorite vahetust kindlasti vältida, kuna see võib kahjustada küttesüsteemi, mis omakorda võib kaasa tuua põhjendatud kahjunõude.“

Õiguslikus mõttes on küttesüsteem koos tarbijapaigaldistega kaasomandis ja kortermajas tuleb hoiduda tegevusest, mis võib põhjustada probleeme teistele kaasomanikele, rõhutas Mardi.