Foto: Õhtuleht
Lemmikloom
8. september 2023 11:03

„LOOMAARST TASKUS“ | Kus koolis käivad head kutsad?

Seekordses podcast'is räägime koerte koolitaja Monika Rusinguga koertekoolidest. Saatejuht on Tiina Toomet.

Tarkusekuul ehk septembris on põhjust rääkida ka koerte kooliteest. Juba kaheksanädalase kutsikaga võib minna eelkooli, kus luuakse alus edasisteks õpinguteks. Elementaarse õppe peaks saama iga koer. Olgu ta suur või väike, puhtatõuline või segavereline – kenasti kõrval käia, käsu peale istuda, lamada ja omaniku juurde tulla võiks osata igaüks. Neid oskusi õpitaksegi kutsikakoolis ja ja jätkatakse üldise kuulekuse tundides.

Kõige parem ülevaade erinevatest koolitusvõimalustest on Kennelliidu kodulehel. Seal saavad algajad õppurid valida kas sõnakuulelikkuse (SK), kuulekuskoolituse (KK) või rallikuulekuse (RK) vahel. Vastavalt omaniku huvile ja koera eeldustele saab valida edasisteks õpinguteks agility, teenistuskoerte töökatsed, põllujäljekatsed, pääste või vetelpääste.

Koolitatakse veel jahi- ja jooksukoeri, karja- ja veokoeri ning koeri, kes kasutavad oma nina. Üha suuremat populaarsust koguvad lugemiskoerad. Montreali lennujaamas nägin koera, kelle ülesandeks oli inimeste tähelepanu endale tõmmates vähendada lennuhirmu.

Kõigi nende tegevuste eelduseks on koera kuuletumine omanikule ja oskus erinevates olukordades rahulikuks jääda ja viisakalt käituda.