Sisuturundus
4. september 2023 09:57

Lambavill teeb aedniku elu lihtsamaks mitmel moel ja aastaajal

Sügise hakul on õige aeg valmistuda taimede, puu- ja põõsatüvede talveunne saatmiseks ning tärkab vajadus taimetekkide ja tüvekaitsete vastu. Kui eelistad söögipoolise kasvatamisel või iluaianduses naturaalset ja ökoloogilist, siis üheks tõhusaks materjaliks on lambavill. See hoiab hästi niiskust ja soojust, samas märjaks saades kuivab (eriti välitingimustes) kiiresti. Need omadused on väga head eeskätt järjest ekstreemsemates ilmastikuoludes.

Kodumaise mahetootja mää talvine tüvekangas kaitseb puid ulukite ja näriliste kahjustuste ning kevadel ka päikesepõletuse eest. Lambavillast taimetekki võib kasutada taimede kaitseks talvise külma eest multškangana maapinnal. Valikus on ka väetisegraanulid, peenravaip ja erineva läbimõõduga multškettad, mis on kõik lambavillast, 100% naturaalsed ja biolagunevad – seetõttu sobivad need hästi neile, kes hindavad keskkonna puhtust.

Väetisegraanulid on kõige laiema kasutusvaldkonnaga, sobides aiamaale, kasvuhoonesse ja konteinerisse. Viimaste puhul on see eriti nõutud hästi niiskust hoidva omaduse tõttu, kuna konteinerites on suurem oht mulla läbikuivamisele. Väetisena sobivad graanulid neile, kes hindavad puhta (maheda) toidu kasvatamist, kuna tegemist on orgaanilise väetisega, mis sisaldab taimedele vajalikke elemente nagu lämmastik ja kaalium. Väetisegraanulid võiksid tublil aednikul kevadeks varutud olla, sest sellel perioodil on tipus lilleamplite ja konteinerhaljastuse rajamine, kus väetav villagraanul on väga suureks abiks niiskuse hoidmisel.

Peenravaip aitab kuivematel perioodidel hoida peenra niiskust, samas on hingav ja vett läbilaskev. Peenravaip sobib hästi näiteks maasikate ja avamaa kurkide kasvatamisel aluskatteks, samuti lilleaia rajamisel, kuna selle võib muretult maapinnale jätta, sest on paari aasta jooksul biolagunev.

Samad omadused, mis peenravaibal, on ka multšketastel, mis on saadaval erineva läbimõõduga sobitumaks suurema valikuga taimepottidele. Suurema läbimõõduga multškettad on head abimehed ka noorte puude ja põõsaste istutamise järgselt juure ümber paigutamiseks, kuna aitavad hoida puu/põõsa aluse puhtana.

Tigudele ei meeldi

Lambavillal on peamiselt kolm omadust: väetab, aitab hoida niiskust ja tõrjub tigusid.

Väetisena on villal eelis teiste orgaaniliste väetiste ees seetõttu, et vill laguneb niiskuse, õhuhapniku ja soojuse mõjul (kõduneb) pikaajaliselt (granuleeritud kujul juhtub see 3 kuni 6 kuu jooksul). Lagunemise käigus vabaneb pinnasesse lämmastik, kaalium ja muud taime jaoks vajalikud toitained. Kuna lagunemine maapinnas toimub aeglaselt, ei ole üleväetamise ohtu.

Kuna vill on naturaalne materjal, hoiab see hästi niiskust ja soojust, samas märjaks saades kuivab (eriti välitingimustes) kiiresti. Need omadused on väga head taimekasvatuses, eriti järjest ekstreemsemates ilmastikuoludes, kus pikalt on põud ja sellele järgnevad valingvihmad.

Vähem on ehk teada asjaolu, et pesemata lambavill ei meeldi limustele, mis on taas väga hea abivahend taimekasvatuses hoidmaks looduslike vahenditega eemal teod ja nälkjad ning isegi mügrid pelgavad väga.

Oluline: kas teadsid, et pöetud vill on suuremale osale lambakasvatajatele jääkprodukt? Mõnedel andmetel 90% eesti lammastelt pöetud vill kas kaevatakse maasse, põletatakse või viiakse prügimäele. Mää soovib aidata kaasa biomajanduse toimimisele, kus senine jääkprodukt leiab väljundi loodussõbraliku taimekasvatuse osana.

Mää juhataja Sander Veskimeister ütleb, et klientide tagasiside on olnud positiivne mitme kandi pealt. „Esiteks kiidetakse meid selle eest, et me tootmiseks just lambavilla kasutame. Teiseks on meie tooted väga kiiresti omaks võetud, kuna nende efektiivsus on ennast lühikese ajaga tõestanud.“

Üllatusi selle lambavillaga väetamisel on tema sõnul peenramaal samuti ette tulnud. Näiteks ühel korral jäid ühel aednikul villagraanuliga segatud pinnases ristõielised taimed varakevadel maakirbust puutumata.

Mää lambavillatooted sobivad ideaalselt ka kingituseks, tellides need kinkekarpi. Aiasõbra mää kinkepakk sisaldab 1 kg väetist, 1 taimetekki ja 3 tüvekaitse kangast. Kui otsustad kedagi teist mää kingitusega üllatada, kirjuta saaja telefoninumber, meiliaadress ning pakiautomaadi asukoht tellimuse kommentaaridesse. Saadame paki Omniva pakiautomaatidesse üle Eesti ning DPD ja Smartposti teel.

mää