START: Eile kell kümme alustas Contra jooksu Tartust Kalāčisse. Distantsi pikkuseks 163 kilomeetrit. Kas poeet tuleb tagasi ka joostes? „Ei!“ teatas Contra üsna järsul moel. Poeeti saatis teekonna alguses kirjanik Mika Keränen (vasakul, kaugemal, aeglasem).Foto: Aldo Luud
Inimesed
30. september 2017, 00:01

Contra litsub joostes Tartust Lätti – kokku 163 kilomeetrit (19)

„Ma loodan, et jumal on lätlane ja hoiab Contrat,“ ohkas eile hommikul Soome päritolu kirjanik Mika Keränen. Nende sõnadega saatis ta teele eesti poeedi Margus Konnula ehk Contra, kes startis 163kilomeetrisele jooksudistantsile läti kirjaniku Eduards Veidenbaumsi auks.

Niigi tööle hiljaks jäänud supilinlased aeglustasid reede hommikul kümne paiku Tähtvere tänava alguses käiku, sest tee ääres sõi sooja šokolaadikringlit, luges luuletusi ja rääkis anekdoote üsna veider neoonsetesse vestidesse riietunud kamp.

Seltskonna hing oli värsisepp Margus Konnula ehk Contra, kes oli võtnud nõuks joosta läti luuletaja Eduards Veidenbaumsi 150. sünniaastapäeva tähistamiseks Veidenbaumsi ülikooliaastate Tartu korteri juurest tema päris kodukohta Kalāčisse Põhja-Lätis. Interneti, kes teab kõigest kõike, andmetel on kahe punkti vahemaa – enam-vähem otseteid pidi – 163 kilomeetrit.

Jah, Contra startis hiigelpikale jooksudistantsile, lootes sihtkohta jõuda täna, laupäeval, hiljemalt kell 21.00.

Teekonna kavatses ta läbida sisuliselt magamata – ette on nähtud napid, 15–25minutilised lamamispausid. „No siis on ju hoopis mõnusam magada, kui oled kohale jõudnud,“ pakkus vana maratonihunt.

Teel saadavad teda Toomas Kalve jalgrattal ja Randal Randoja mootorrattal. Kalve spurdib vajadusel ette ja ajab priimuse peal kuumaks kohvi-tee-puljongi. Lisaks on seltskond varustatud energiajoogipulbriga ning Kalvel on kaasas ka kodust mett eri versioonides.

„Mingil hetkel, aga mitte ürituse esimesel poolel, on täiesti lubatud ka prae moodi asi,“ lubas Contra pikal ja okkalisel teel vähemalt mitte nälgida.

Randoja ülesanne on olla retke kroonik.

Raskeks teekonnaks valmistus Contra 75- ja 100kilomeetriseid distantse joostes. Tõsi, Riia–Valmiera 107kilomeetrise jooksu lõpetas ta juba 65. kilomeetril, sest vihmane ja tuuline märtsilõpuilm tegi oma töö. „Mul ei olnud lihtsalt enam mingit kuiva rõivast kuskilt võtta,“ meenutab Contra. „Aga selle kogemuse pealt suudan ma niisugust jama nüüd vältida. Lisaks on ilmateade lubanud imekombel meile praeguseks imelise ilma.“

No ja kui öösel peaks pealambi valgel sörkivat poeeti tülitama mõni metsast teele eksinud karu, lubas Contra hakata lāčplēsis'eks. Kes ei mäleta, siis „Lāčplēsis“ on lõunanaabrite eepos, maakeeli „Karutapja“.

Küll veenis Mika Keränen sõpra veel stardi eel ümber mõtlema: „Nüüd on viimane hetk, mõistus, tule koju, ära mine!“ Lisaks meenutas seltskond mõnuga, kuidas kord jooksis Contra Võrus vastu puud nagu jänes. Aga need sõnavõtud ei heiduta – Contra on otsustanud asuda pikale teele kolleegi auks ja mälestuseks. (Läti keelt õppiv Contra on tõlkinud Veidenbaumsi luulet eesti keelde.)

Teekonna olulisim tähtaeg on jõuda täna keskpäevaks Valmierasse, sest seal liituvad kambaga veel mõned jooksjad. „Eranditult kõik tüdrukud,“ muigas Contra. „Selle põhjus on ilmselt üks luuletus, üks haiku lausa: „läti tüdrukud on palju ilusamad kui läti poisid“.“