TULEB TAAS EESTISSE: Kanada rokistaar Bryan Adams esineb Rock Summeri pealaval 15. juunil. Adams on muusikat teinud üle 30 aasta, tema esimene plaat ilmus juba aastal 1980, kokku on tal neid üle 20. Mehe teiseks kiindumuseks on fotograafia. Ta on pildistanud kuulsatele moeajakirjadele ja reklaamikampaaniatele, esinenud fotonäitustel ja andnud välja oma fotoalbumeid. Foto: All Over Press
Inimesed
24. mai 2013 07:03

Bryan Adams: "Mängisin igas bändis, ükskõik kui jube nende muusika ka polnud." (1)

"See oli miinimumsumma, mida oli vaja selleks, et leping saaks legaalne olema," meenutab roki superstaar Bryan Adams ühedollarilist palka, mille ta oma esimese plaadilepingu eest sai. "Kusjuures mul on see tšekk ühe dollariga tänase päevani alles."

Lugesin kuskilt, et töötasid 14–18 aasta vanuselt nõudepesijana, et endale lõpuks korralik kitarr osta. Neli aastat töörügamist ühe kitarri nimel, see ei saa ju õige olla!

Töötasin nõudepesijana ühe aasta, aga rügasin ka ehitusel, kus puhastasin liivapritsiga betooni. Valida muusika oli oluliselt parem mõte.

Pidi see alles vinge kitarr olema! On sul see endiselt alles?

Jah, see on mul endiselt olemas – valge Fender Stratocaste.

Karjääri algusaastatel polnud Bryan Adamsi nimi just suurim rahamagnet. Kui raske oli alustava muusiku elu tegelikult?

Rahateenimine nõudis alati tohutut pingutust ja olin nõus tegema mida tahes, et oma perekonna elu kergendada. Mu emal polnud võimalik kasvatada kahte last ilma kõrvalise abita, seepärast mängisingi igas bändis, kes oli nõus minuga koostööd tegema. Mul oli täiesti ükskõik, kui jubedat muusikat nad laval esitasid.

Mis sind jätkama sundis? Kindlasti oli sul võimalusi ka mujal karjääri teha.

Õnneks tutvusin väga andekate inimestega, kes mulle stuudios tööd pakkusid. Tol ajal olin linna parim laulja, tänu sellele anti mulle teha mõni õllereklaam ja muud sarnast – sellest piisas arvete maksmiseks.

Üks mu lemmiklugusid algusaastatest on see, kuidas olin just esinenud CBC’s (Kanada suurim telekanal – J. K.) taustalauljana ning nädal hiljem otsisin kohta, kus mõnda aega elada. Leidsin väikese sobiva pesa, kuid kohale jõudes selgus, et omanik oli selle juba kellelegi teisele üürinud. Enne kui uksest väljuda jõudsin, vaatas ta mulle otsa ja küsis: "Ega sa juhuslikult sellel CBC üritusel nädal tagasi laulnud?" Ütlesin, et laulsin küll, mispeale ta rääkis, et mängis ise kunagi bändis trompetit ning palus mind mõne hetke oodata. Naisega veidi nõu pidanud, tuli ta tagasi ja ütles, et maja on minu. Sel hetkel muutus kogu mu edasine elu. Mõistsin, et kuulun nüüdsest kommuuni, kus üksteise eest hoolitsetakse – muusikute kommuuni.

Tunned, et sul on muusikamaailmas veel midagi saavutada?

Palju on veel teha. Ma armastan laulmist ja meil on alati kaks tuuri käimas – üks bändiga, teine täiesti akustiline. Ja see kõik kestab non-stop. Meil on olemas uued lood ja tegemisel uued albumid.

On jäänud mulje, et saad edukalt hakkama kõigega, millele käpa külge oled pannud (laulmine, fotograafia). Kas on üldse midagi, mida halvasti teed?

Ma ei ole väga hea autojuht. Kui pean pikemaid vahemaid sõitma, väsin väga kiirelt.

Kuidas noorem põlvkond sinu muusikasse suhtub?

Üldse mitte halvasti, tänan küsimast! Olen täheldanud, et väljaspool Ameerikat – eriti Euroopas – on minu kuulajad oluliselt nooremad.

Mis on veidraim kõlakas, mida oled Eesti kohta kuulnud?

Ma pole Eesti kohta kuulnud rohkem jutte kui ehk see, et teie naised on maailma kõige ilusamad.

Oled tuuritanud peaaegu kogu elu, kuidas jaksad?

Ma armastan seda!

On veel üldse olemas mõni riik, kuhu tahaksid jõuda?

Tahaksin kunagi Iraanis käia, aga ei usu hästi, et see unistus kunagi teoks saab.