KAEVULUUKIDE PALVERÄNNUTEE: Selle maja ees Vana-Kalamaja tänaval asub haruldane esimese Eesti vabariigi aegne Carl Siegeli kanalisatsiooniluuk. Teisel pool tänavat on märksa magedama disainiga nõukaaegne luuk, aga sellelgi on oma põnev lugu rääkida.

Foto: Martin Ahven
Inimesed
16. september 2023 10:15

Värskenduskuuri läbinud Vana-Kalamaja tänava üheks uhkuseks on ajaloolised kanalisatsiooniluugid

Mil viisil toob vast renoveeritud Vana-Kalamaja tänav kokku Pioneeri pliidi, Lydia Koidula, Kreenholmi ketrajad ning – väga lõdva lõimega – Aleksandr Puškini ja biitlid? Ilmneb, et Kalamaja kanalisatsiooniluukidel on põnevad lood rääkida.

Sotsiaaltöötaja Andres Siplane on elanud Kalamajas 18 aastat. Tema huvi kanalisatsioonikaevukaante vastu sai alguse ühe konkreetse luugi tõttu. „Ma elan Kotzebue tänava nurga peal ja iga kord, kui lähen prügi välja viima, jääb minu teele üks muidu üsna tavalise nõukaaegse väljanägemisega luuk, mille peal on kirjas „Lietuvos“ ja aastanumber 92,“ räägib ta. „Kui sa oled käinud rohkem kui kümme aastat üle selle luugi, siis ühel hetkel hakkad mõtlema: mispärast just „Lietuvos“ ja kuidas see aastanumber sinna nõukaaegse disainiga luugi peale sai?“

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99