Britta Burket

Foto: Ivar Šeštakov
Inimesed
15. september 2023 09:15

Coach Britta Burket: iga väike samm on liikumine unistuse suunas

HÜVA NÕU | Miks uute alguste loomine tekitab meis hirme? Mida siis ette võtta?

Coach ja mentor Britta Burket kirjeldab, et kui sa oled pidevalt pinges, ärritud kergesti ja suhted lähedaste, töökaaslaste või perega on vaevalised, on see märk sellest, et kõik su elus ei ole tasakaalus ja viisil, mis tooks meelerahu või tekitaks häid tundeid endas. Aga mida siis ette võtta?

Uute alguste loomine võib tihti tekitada hirme

Britta rahustab, et muutumine oma olemuselt ongi ebamugav ja hirmutav.
„Me oleme harjumuslikud olevused ning võiks arvata, et valime positiivsed ja sobilikud harjumused. Kahjuks mitte,“ nendib ta ja lisab, et me lähtume sellest, mis meid senini elus on hoidnud.

Britta sõnul on üks esimesi samme on endale teadvustamine, et muutust ja uut algust on vaja ning sellega on otsustatud alustada. Alati on julgustav omada eeskuju ning kuulda, et keegi on selle juba läbi teinud. Harjumuste muutmisel on abiks alustada väiksemate sammudega ning sellisel viisil on läbi väiksemate õnnestumiste leida julgust suuremateks sammudeks. Hirmude leevendamisel on veel rikkalikult võimalusi, näiteks võivad abiks olla kogemusnõustajad, coach’id või muud praktikud.

Samas ei tasu arvata, et alati peab alustama täiesti puhtalt lehelt. Britta ütleb, et vahel on vaja leida koht oma senistele kogemustele ning vabastada ebavajalikud seosed või pinged minevikus toimunuga. Sest saadud kogemused on enamaltjaolt meie edasiliikumiseks vajalikud. Pigem on sellisel hetkel vaja leida selgus ning teha inventuur, mis on päriselt sinu jaoks oluline, milliseid kogemusi ellu soovid, mida teha tahad.

Lihtne viis, kuidas oma sihte seada

Et muutusi ellu viia, on tarvis seada sihid ja eesmärgid. Britta sõnul on selleks erinevaid võimalusi. Näiteks kui on keeruline valida erinevate valdkondade või lahenduste vahel, soovitab ta need variandid kirjutada paberile - iga mõte või lahendus eraldi lehele. Aseta seejärel need lehed, kiri allpool, põrandale, sega ära ning aseta need nii, et saad ükshaaval nende peale astuda.

Hinga paar korda enne sügavalt sisse ja välja ning keskendu enda kehale. Astu seejärel ühele paberitest ning vaata, millised tunded ning mõtted tekivad. Vahel võid tunda päris tugevaid kehalisi reaktsioone. Soovituslik on enda jaoks need märksõnad üles kirjutada. Seejärel astu teisele, kuni oled kõik lehed läbi tunnetanud. Seejärel võid keerata paberilehed ümber ning vaadata, mis nende all kirjas oli. Nüüd saad kasutada üleskirjutatud märksõnu, et saada ideid edasiliikumiseks.

Järgmise sammuna saab hakata tegema juba detailsemaid plaane, kui on välja selgitatud laiemad valdkonnad. Üldiselt sihtide ja eesmärkide seadmisel on oluline olla võimalikult spetsiifiline, sest sellisel juhul on võimalik välja selgitada ka seda, mida tegelikult ei soovi enda ellu.

Britta teab, et eesmärkide sõnastamine ja õigele teele asumine on paras kunst. Ja nagu iga asjaga, teeb meistriks harjutamine. Kättesaadavat materjali on ju päris palju nii raamatute kui Google otsingute näol, kus on võimalik igaühel leida soovitused eesmärkide sõnastamiseks. Mõnele on sellest täiesti piisav. Teised vajavad mõne professionaalse toetaja abi, et saada suurem tõuge neid samme astuda.

Liigu oma unistuste suunas

Britta kinnitab, et ennast on lihtne motiveerida, kui su „miks“ on paigas. Miks ma seda teen, mida teen, mis oli see algne põhjus või visioon, mille tõttu alustasin selle teekonnaga? Juhul, kui motivatsioon kaob, paneb Britta südamele, et ei tasu endaga liiga kriitiline ega karm olla, sest vahel võime lihtsalt ära väsida, aga vahel võib ka lihtsalt poolel teel teema tähtsuse kaotada.

„Samas on sarnaselt mõtlevate või sarnasel teekonnal olevate inimestega mõtete vahetamine väga julgustav ja toetav. On hea teha tagasivaatamisi enda päeva/nädalasse/kuusse ja märgata neid hetki, kus on liigutud enda eesmärkide poole. Sest me kipume olema kärsitud ja tahame näha kohe suuri tulemusi ning muutusi. Kuid iga väike samm on liikumine unistuse suunas,“ ütleb ta.

“Puuduta Mind” saate külaline uneekspert Timo Oja