Valdo Jahilo spordiblogi

Jaanipäevaks lõuksi!

09:36, 22. juuni 2015
Tänaseks on taas ümber saanud üks 30-päevane väljakutse ning on aeg teha kokkuvõtteid ja vaadata, kas ja mida sest kasu on olnud.
14

Valdo Jahilo | Nais(t)ega koos jämmimas

10:51, 19. juuni 2015
Tantsusaali või ööklubisse minek mind enam ei kutsu ega kõneta. Kui on aga soov naisega tantsujalga keerutada, tuleb leida lahendus. Minu puhul oli selleks eksprompt-osavõtt tema iganädalasest rühmatreeningu-rutiinist.
0

Mis teeb ratturist härrasmehe või daami?

09:14, 17. juuni 2015
Jalgratturite seas kohtab samasugust läbilõiget inimestest kui autoroolis istujatestki. Suurem osa sõidavad heas usus ja reegleid järgides ning alati leidub saja juhi kohta paar tolvanit, kellele miskit korda ei lähe.
0

Valdo Jahilo: kolmekordne kordaminek

09:48, 12. juuni 2015
Kujutage ette, et teil on juba pikemat aega olnud suur-suur jäätise isu. Lähete poodi, valite ühe maitsva glasuuritud pulgajäätise välja, maksate selle eest ära ning asutate siis koduteele, et ilusat ilma nautides sealt aeg-ajalt keelega kostitada. Ja siis kukub jäätis maha ning olete sest ilma!
0

Valdo Jahilo: Ettevaatust, ratturid laiavad!

09:37, 9. juuni 2015
Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Bicycle Week raames järjekordne õhtune ühisveeremine ratastel nimega Tour d'ÖÖ. Tore, et linnas on olemas nii paju rattureid. Ja kahju, et osa neist absoluutselt tänavatele üheskoos sõitma ei sobi.
14

200 meetrit kuuma

09:04, 8. juuni 2015
Laupäeval peeti vanalinnas Pikas jalas maha jalgrataste mäkketõusuvõistlus, ametliku nimega Red Bull Hill Chasers 2015. Kuna nii ratta- kui osavõtjate klass oli avatud kõigile soovijatele, olnuksin rumal, kui selle võimaluse maha oleksin maganud.
0

Valdo Jahilo: anname vänta!

09:46, 3. juuni 2015
Eesootav nädala jagu päevi on täis erinevaid ühissõite, ratta-ettevõtmisi ja vahvaid võistlusi, mis peaksid rahuldama nii muretu velohipi, linnaratturi kui sportlikuma taustaga sadulsõbra soovid. Kui vähegi ilm lubab – siis väntama!
3

Valdo Jahilo: tühja lohvi võistlus

09:21, 26. mai 2015
Pühapäeval peetud Jüri basseinitriatlonile läksin suurte ootustega. Minu jaoks oli tegu hooaja esimese triatlonivõistlusega ja see pidi aimu andma, mismoodi ettevalmistused on sujunud.
0

Rattasõit ei ole mugavussport

08:49, 19. mai 2015
Jalgrattasõbrana olen iga päev jälginud Eurospordi pealt praegu kestvat Giro d'Italia velotuuri. Iga kord kui kaamerasse on püütud Astana klubi ratturid, püüdnud neist ära tunda Tanel Kangertit ja hoidnud pöialt kogu meeskonnale.
1

Ettevaatust, jooksulint!

09:18, 14. mai 2015
Kuu alguses jõudis maailma ajakirjandusse teade selle kohta, et Facebooki tootmisjuhi Sheryl Sandbegi 47-aastane abikaasa Dave Goldberg suri treeningsaalis jooksulindilt kukkudes saadud koljuluuvigastuse tagajärjel. Kui turvaliseks peaks selles valguses jooksutrenažööre pidama?
2

Tugevus, kiirus või hoopis vastupidavus?

10:28, 7. mai 2015
Kui heita pilk inimese evolutsiooni ajalukku, tekitab see sportlikust vaatenurgast mõningaid küsimusi. Kas läbi on löönud pigem tugevad isendid, kel on jagunud tööde tegemiseks piisavalt ihurammu? Või on olnud eelistatud seisuses nobedad ja väledad? Või peitub võti sootuks vastupidavuses - pikas ühtlases pingutuse suutlikuses, mis andis eelise läbida pikki vahemaid?
0

Valdo Jahilo: minge ja kerige õige!

09:56, 4. mai 2015
Kes möödunud pühapäeval end veel rattasadulasse ei jõudnud istutada, võivad süüdistada vaid iseennast. Imeilus ilm tõi maanteel kerides vastu juba päris palju kaasrattureid. Väike käevibutus või peanoogutus neile – kuni järgmise kaasratturi trehvamiseni.
0

Okas sai päkka

10:03, 27. aprill 2015
Rahvaspordivõistlustena peetavate jooksuürituste toimumisega on kummaline loogika: seni oli kõik üsna tasane ja vaikne. Ja möödunud nädalal kõlas nagu suur pauk, mis kõik need lippamisootuses vaevelnud jalatallad pingetest vabastas ning jalapaarid metsaradadele valla päästis. Jooksuhooaeg sai alguse.
0

Paar sammu ülespoole

10:27, 21. aprill 2015
Kättejõudnud kevadeks on kodumaine trepijooksu hooaeg läbi saanud ning teinud teed vabas õhus aset leidvatele ettevõtmistele. Ilm on juba sedavõrd kena, et saab vabalt rullid, rattad või tossud alla ajada ning õue liigutama minna.
1

Valdo Jahilo: Rotterdami maraton – osales ka trikimees Jürgen Veber

09:47, 15. aprill 2015
Pühapäevane Rotterdami maraton on saanud teoks ja kenaks mälestuseks. Umbes 14-15 kraadises kevadilmas kulgenud 42 kilomeetrit suutsid käsivartele ja jalgadele kõrvetada esimesed märgatavad päevitustriibud.
3

Valdo Jahilo: Kes annab eeskuju?

11:26, 9. aprill 2015
Tänu pehmele talvele on jalgrattahooaeg avanenud sel kevadel varem kui tavaliselt. Nii kui päike õhu soojemaks kütab ja asfaldi kuivatab, on ka teeääred kohe rattureid täis. Mis on meeldiv tähelepanek, sest näib, et alternatiivliikumisena jõuab autodest velodeni aina rohkem inimesi.
0

Valdo Jahilo: 170 meetrit läbielamisi

10:18, 6. aprill 2015
Pühapäeval Tallinna teletornis juba neljandat korda peetud rahvusvaheline trepijooksuvõistlus võõrustas sel korral värsket maailmameistrit Piotr Lobodziskit (Poola), kes võttis sarnaselt eelmiselegi aastale siit kindla võidu. Naistest oli nobedaim Lenka Svabikova (Tšehhi), parandades ühtlasi ka naiste rajarekordit 20 sekundiga!
3

Põmaki! - peaga vastu seina!

09:14, 30. märts 2015
Spordiajalugu on täis sellistest elulistest näidetest, kus mõne rumala eksimuse või teo tagajärjel spordimees (või naine) omale mõne sedasorti vigastuse kaela tõmbab, mis ta põhitegevusele mõneks ajaks kriipsu peale tõmbab.
0

Rogaini võlud ja valud

08:48, 23. märts 2015
Ma ei teadnud siiamaani, mismoodi seda spordiala õigesti hääldama peaks. Nagu kuulsin laupäeval paljude inimeste suust - siis täpselt nii, nagu kirjutataksegi. Kuigi - ega see palju ala sisu kohta infot edasi anna.
1

Valdo Jahilo: kaubanduskeskus spordiväljakuna

09:21, 16. märts 2015
Kaubanduskeskus pole spordiväljakuna just kõige kohasem ja tavalisem paik. Kuigi jah, jooksupinda ja ruumi jagub seal sama palju kui mõnel sisestaadionil!
0

Valdo Jahilo: keerulise nimega lihtne asi

09:20, 12. märts 2015
Mulle meeldis mõnes mõttes endisaegne olukord, kus tegevusi nimetati nende õigete nimedega. Teatevõistlus oli teatevõistlus. Mäkkejooks mäkkejooks ning jõusaali treening tähendas jõusaali treeningut.
1

Valdo Jahilo: mida, kuidas ja milleks kasutada ujulas?

09:23, 11. märts 2015
"Kes ei ole oma ujumisoskuses kindel, võib kasutada ujumisdistantsil täiendavaid abivahendeid." Umbes niimoodi mäletan RMK Kõrvemaa triatloni juhendist üht lauset, mis õpetas, kuidas maandada potentsiaalsetes osalejates veehirmu.
0

Valdo Jahilo: kolme alaga sees

09:17, 5. märts 2015
Esmaspäeva õhtul kuulutati välja esimese Eesti sisetriatloni parimad. Kui klassikaline triatlon koosneb kolmest välialast: ujumisest, rattasõidust ja jooksmisest, olid sisetriatlonis need alad asendatud samaväärsete sisetingimustes harrastatavate alternatiividega.
0

Valdo Jahilo: kuidas Chuck Norris mulle kere peale andis

09:40, 3. märts 2015
Kui Chuck Norris vaatab peeglisse, siis peegel pudeneb kildudeks, sest miski ei taha jääda kahe Chuck Norrise vahele. Chuck Norris on legend. Ta on nii vinge mees, et andis mulle kere peale ilma, et oleks kohalgi olnud ja mind sõrmeotsaga puutunud.
1

Kivist vee välja pigistamine

08:24, 25. veebruar 2015
Selle talve ainus suusavõistlus on peetud ning vesi kivist välja pigistatud. Rohkem ei oleks sealt tulnud enam piiskagi. Aitab. Nüüd võiks hakata juba vaikselt jalgratast sõidukorda sättima. "Talv" on ära tüüdanud.
1

Kellele lüüakse pulsikella?

09:38, 19. veebruar 2015
Kolmapäeva õhtupoolikul ETVs eetris olnud Andres Keili dokfilm "Kellele lüüakse pulsikella?" võttis luubi alla Eesti tuntuima ja professionaalseima harrastussportlase Priit Pulleritsu sportliku maailma.
4

Valdo Jahilo: nais(t)ega kekutamas

09:39, 16. veebruar 2015
Kallis abikaasa on mulle juba liiga pikalt mõista andnud, et vaja oleks üht üheskoos ettevõetavat tantsulist tuulutust teha. Aga no kuulge - tantsimine pole minu ala! Siiani oli õnnestunud seda erinevaid vabandusi ja ettekäändeid tuues edasi lükata, kuni... Sest härjal tuleb haarata sarvist ja meest tunneb jällegi sõnast, eksole.
3

Kukerpalli võimalikkusest

10:18, 13. veebruar 2015
Kukerpall on üks kehalise kasvatuse alustalasid. Neid on pidanud jõudumööda mattidel veeretama igaüks, kes on võtnud osa kooli kehalise kasvatuse tundidest. See tundub lihtne ja iseenesestmõistetav, kuni... olete seda proovinud vees.
1

Valdo Jahilo: Jooks peaga pilvedesse

09:24, 10. veebruar 2015
Eile, 9. veebruaril toimus Tallinna tõusujooksusarja 2015 esimene trepijooksu etapp. Radisson Blu Sky hotell Tallinna 26. ja poolel korrusel kulgenud võistluse võimsaima tulemuse tegi naiste arvestuses uue rajarekordi jooksnud Kaisa Kukk (ajaga 02.35).
1

Valdo Jahilo: kas sportimine on avalik või isiklik info?

09:38, 5. veebruar 2015
Mõned aastad tagasi alguse saanud jant, kas spordivõistlustel saavutatud tulemused on avalik info või inimese privaatsuse rikkumine, on loksunud ajapikku vormi, kus see enam suurt kõneainet ega vaidlusi tekita. Kui oled kirjas avalikul spordiüritusel, on ka su lõpuandmed avalikud.
0

Valdo Jahilo: Täitsa pael! Higipael

09:37, 29. jaanuar 2015
Pärast intensiivsemat sisetreeningut – olgu selleks siis ujumine, rühmatreening või mõni muu aktiivne liigutamine, higistan ma välja umbes kilo jagu ihuvedelikke. Spordisaalis on seda riietusruumis asuval kaalul hästi näha.
0

Valdo Jahilo: trepijooks kui tõusev ala

11:13, 26. jaanuar 2015
Nädalavahetusel peeti Viini Danaube teletornis trepijooksu maailma karikasarja finaalvõistlus. Kevadel kuulus samasse sarja ka Tallinna teletorni osavõistlus. Mees, kes võitis Tallinnas, krooniti nüüd ka karikasarja üldvõitjaks.
1

Valdo Jahilo: Mida saavutab kuu ajaga?

10:13, 22. jaanuar 2015
Viimasel ajal on avaldatud mitmeid vastuarvamusi, et miks kõik need sotsiaalmeedias levitatavad 30päeva treeningprogrammid ja väljakutsed? Mis saab pärast neid edasi?
1

Valdo Jahilo: asendusalade ajastu?

10:22, 19. jaanuar 2015
Kui tavapärased ja traditsioonilised spordialad kaotavad oma võlu ja atraktiivsust, tuleb ette võtta väike verevahetus, mis seisma jäänud vee korraks värelema lööks.
3

Valdo Jahilo: peaga jooksmine teeb head

13:18, 15. jaanuar 2015
Selle siselaga olen vahelduva eduga flirtinud viimased 4-5 aastat ning nüüd on selle pisikuga nakatunud ka mu teismeline poeg. Ta hakkas juba sügisest uurima, millal lõpuks ometi need esimesed etapid kätte jõuavad.
1

Milleks olla valmis?

11:46, 6. jaanuar 2015
Võistluskalendri paikasättimine ning plaanimine ei ole kergete killast. Seda enam, kui tegu on minusuguse rahvasportlasega, kes sooviks osa võtta võimalikult erinevatest ja põnevatest jõukatsumustest, kuid nii, et mõnel olulisemal stardil oleks vormikõver vähe teravam.
1

Liikumisaasta kestab edasi!

10:48, 2. jaanuar 2015
Tundub, et 2015. aastaga võib korduda sama häda, mis kaasnes lõppenuga: et kõik oma sportlikud plaanid ja soovid teoks teha, jääb aasta liiga lühikeseks ning nädalavahetusi väheseks. Nii ehk naa on see üks suur kompromisside jada ning näib, et nii see ka jätkub.
0

Jää hüvasti, pekine 2014!

10:59, 29. detsember 2014
Juba head mitmendat aastat järjest korraldab triatloniklubi TriSmile aasta viimastel päevadel jooks-matka pealkirjaga "Pekist priiks", mis reklaami järgi jõulude ajal kogutud lisakilod maha peaks võtma. Ettevõtmisi on kaks: Lõuna-Eesti ja Põhja-Eesti rahvale.
1

Jooksujalu pekist priiks

08:40, 22. detsember 2014
Eesti jõuluilm on ikka imeline! Usutavasti on see väheseid kohti maailmas, kus ühel ja samal päeval on võimalik harrastada nii erinevaid spordialasid kui jooksmine, rattasõit, (tali)suplus kui suusatamine.
1

Kuidas ma metsas puuga pähe sain

09:29, 15. detsember 2014
Et kõik algusest ära rääkida, pean alustama sellest, et juba eelmise nädala alguses hoiatas ilmajaam saabuvate tormituulte eest. Reedel manitseti inimesi mõjuva põhjuseta õue üldse mitte minema - ikka kindluse ja ettevaatlikuse pärast.
0

Ujumine kui tehnikasport

09:50, 9. detsember 2014
Kui vahel on paar nädalat basseinis vahele jäänud, on esimene vetteminek alati pisut hirmutav. Teed omast arust justkui neidsamu kätteõpitud liigutusi, kuid edasi eriti ei liigu. Vesi lihtsalt ei kanna. Tunned, kuidas midagi on mäda. Pole midagi parata – ujumine ON tehnikasport ning enne kui ei see ole lugematute ujumistundidega igaveseks lihasmällu kinnistatud, tuleb iga pausi järel justkui uuesti otsast alustada.
0

Sportimise võlud ja valud

14:10, 1. detsember 2014
Nädalavahetusel maha sadanud lumekirme on pannud mitmed juba suuski välja otsima ning neid libisemiskorda sättima. Korralikke suusaradasid ja paremat lumekorda peab veel veidi ootama, kuigi – sõita juba tõesti saab.
0

Isad ja pojad koos ja hoos

09:48, 24. november 2014
Lapsevanemaid on erinevaid ning niisamuti on erinev nende suhtumine lapse harrastatavasse alasse.
1

Kes jõuab, see aitab!

10:00, 18. november 2014
Jõulude lähenedes hakatakse rohkem rääkima kristlikust ligimesearmastusest ning üksteise märkamisest. Aitamisest. Tunnustatakse neid, kes on teisi isetult aidanud.
1

Sportimine - hea, pesemine – parem!

10:12, 14. november 2014
Üks mõnusamaid tundeid on see, kui astud pärast väsitavat treeningut sooja duši alla. Lased veel voolata ning koged seda rammestavat tunnet, kuidas keha mõnusalt surisema hakkab. Nagu tõeline preemia pärast pingutust!
5

Spinning pole kalapüük

09:52, 11. november 2014
Spinning ehk spinnimine ei ole seotud kalapüügiga, vaid meile huvipakkuvas kontekstis siserattatreeninguga. Üsna levinud ja tõhusaga, kusjuures. Kes on proovinud, teavad.
7

Püksid jalga ja ujuma!

09:43, 7. november 2014
Olenevalt ujumispükstest, mida kasutan, jagub neid aasta peale umbes 1-2. Odavamad ja lihtsamad kuluvad basseini kloorivees päris kiiresti hõredaks. Või venivad välja. Mõned kallimad kestavad siiski kauem.
4

Kuidas joostes mitte külmetuda?

10:25, 3. november 2014
Möödunud laupäeva hommikul tekkis sisse tahtmine end veidi liigutada. Kiire netiotsing andis sobiva vastuse – paari tunni pärast antakse starti 11. Nõmme-Harku metsajooksule. 15 kilomeetrit tuttavatel radadel. Pikemalt mõtlemata sai dressid selga aetud ning – metsa!
6

Liigutamise võimalikkusest kontoris

10:55, 31. oktoober 2014
Aega on kõigil inimestel täpselt ühtemoodi: 24 tundi ööpäevas. Ometigi jõuab mõni selle ajaga oluliselt rohkem ära teha kui teine. Ennast liigutada, ühildada töö väikese kehalise koormusega.
1

Valimiskampaania avalöök Rattalaadal

09:56, 27. oktoober 2014
Igasügisene Rattalaat on justkui ratturite laulupidu: seal on kõik kohal. Rattapoed, müüjad, ostjad, huvilised, võistluste korraldajad... Et heade laadahindadega tulevaseks hooajaks võistlusi valida ning rattakama soetada, tuleb hakata järgmisel korral vist eraldi raha kõrvale panema.
0

Käivad dopingut panemas või?

11:22, 23. oktoober 2014
Kui mõni aeg tagasi Facebookis üht üritust jagasin, kus kutsuti rattureid ööpimeduses rattalampide valguses Saku terviseradadele sõitma, nägi üks mu tuttavatest selles vaid sügavat mõttetust, mis temas arusaamatust ning küsimusi tekitas. "Kas nad käivad seal pimedas dopingut panemas või?" küsis ta siiralt.
4

Elu suurim trügimine

12:37, 21. oktoober 2014
Eestlased on sedasorti rahvas, kes eelistavad suuremale seltskonnale ja pidevale küünarnukitundele pigem privaatsemat olemist. Ka spordirajal. Selle sain ma möödunud nädalavahetusel enam kui selgeks. Jooksin Amsterdamis poolmaratoni, kus valdav osa kulgemisest möödus tegelikult teiste vahel trügides.
0

Metsa vahel kepingul

09:27, 13. oktoober 2014
Kümmekond aastat tagasi meisterdasin omale esimesed kepikõnnikepid. Kuna neid toone veel kaubanduses saad polnud, siis käepäraste koduste vahenditega. Päevinäinud alumiiniumist suusakeppide teraviku ümber tõmbasin isoleerpaelaga veinipudeli korgid. Et saaks ka asfaldil käia. Vastutulijatel kippusid naljad korduma: "Kuule, sa oled suusad maha unustanud!". Täna ei pööra kepikõndivale mehele enam keegi erilist tähelepanu, sest see on muutunud tavaliseks.
4

Pistame silmad likku!

08:56, 8. oktoober 2014
Ilmad on väljas muutunud sellisteks, et aktiivsem spordirahvas on hakanud vaikselt oma tavapäraseid välitreeninguid siseruumidesse kolima. Üks paljudest võimalustest on ujumine. Kel on see oskus omandamata, või suur paus sisse tulnud, võiks asja nüüd, sügisel, tõsisemalt ette võtta.
1

VALDO JAHILO: kui palju on kasu kampaaniatest?

10:18, 3. oktoober 2014
Käesoleval nädalal toimuvad kõikjal Euroopas rahvusvahelise liikumise nädala „MOVE Week" raames erinevad spordiüritused, mis peaksid tooma juurde uusi liikumisharrastajaid ning ärgitama inimesi pöörama rohkem tähelepanu oma sportlikele harjumustele.
3

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis