Alexander VI (vasakul) ja tema poeg Cesare Borgia (paremal) korraldasid Vatikanis orgia, mida pole ka pool aastatuhandet hiljem unustatud.

Foto: Kollaaž (4 x Wikimedia Commons)
Maailm
6. november 2023 19:29

BORGIATE ORGIA: Vatikani paavstipalees korraldatud Kastanibankett ületas igasugused piirid

1501. aasta oktoobri viimastel päevadel toimus üks ajaloo kurikuulsamaid pidusid – Vatikanis paavsti residentsis korraldatud Kastanibankett. Sisuliselt oli tegemist suure orgiaga, mille organiseeris toonase paavsti Alexander VI lõbujanuline sohipoeg Cesare Borgia.

15. sajandi lõpu ja 16. sajandi alguse katoliku kirikut võib kirjeldada korrumpeerunud ja moraalselt mandunud institutsioonina. Eriti peegeldasid kiriku toonast olukorda selle juhid ehk paavstid, kellest mitmed paistsid silma liiderlikkuse ja onupojapoliitikaga. Nende sekka kuulus ka Borgiate dünastiasse kuulunud Alexander VI, kellel oli vähemalt seitse abieluvälist last. Neist (kuri)kuulsam oli patuste elukommetega Cesare Borgia, keda on kirjeldatud äärmiselt nägusa, ent samas ka jälestusväärse mehena. Just tema soovil toimuski paavsti residentsis ehk Apostlite palees raju pidu, mida on Vatikani ametnikud üritanud aastakümnete ja -sadade jooksul maha vaikida.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99