Pärast II maailmasõda soovisid paljud inimesed Adolf Hitleri ja natside koletused unustada. Nende sekka ei kuulunud aga Simon Wiesenthal.

Foto: Kollaaž (2 x Alamy / Vida Press, Everett Collection / Vida Press)
Maailm
2. november 2023 19:39

SURNUTE SAADIK: viie koonduslaagri õudused üle elanud Simon Wiesenthal hakkas pärast sõda natse jahtima

„Ma soovin, et inimesed teaksid ajalukku tagasi vaadates, et natsid ei suutnud tappa miljoneid inimesi ning sellest puhtalt pääseda.“ Nii ütles järeleandmatu natsikütt Simon Wiesenthal, kes andis endast kõik, et holokaustiga seotud sõjaroimarid kohtu ette tuua. Paljud juudid peavad teda kangelaseks ja õiglaseks kättemaksjaks, ent on ka neid, kes usuvad, et tegemist oli egoistliku mehega, kellele meeldis oma saavutusi üle paisutada.

1944. aasta septembrikuisel pärastlõunal suundus Krakow-Plaszowi koonduslaagri valvur koos kinnipeetava Simon Wiesenthaliga kohalikest taludest toidukraami tooma. SS-Sturmmann (sisuliselt kapral) küsis vangilt hüpoteetilise küsimuse, mida too ameeriklastele ütleks, kui tal õnnestuks „võluvaibaga“ USAsse põgeneda. „Kas sa räägiksid, milline olukord koonduslaagrites valitses? Kuidas juute koheldi?“ küsis valvur.

Wiesenthal mõtles veidi ja vastas, et räägiks tõesti tõtt, mille peale ütles SS-lane, et keegi ei usuks teda: „Nad ütleksid, et sa oled hullumeelne, võibolla pandaks sind isegi vaimuhaiglasse. Kuidas saab keegi selliseid koletusi uskuda, kui pole ise seda läbi elanud?“ Wiesenthal otsustas, et peab vabanedes tegema kõike, et valvuri väited tõeks ei osutuks – levitama tõde ning mitte laskma natside roimadel unustustesse vajuda.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99