Juute kiusas Jossif Stalin taga sisuliselt surmatunnini. Olukord ei paranenud eriti ka järgnevate juhtide ajal – kuniks saabus MIhhail Gorbatšov.

Foto: Kollaaž (3 x Alamy / Vida Press)
Maailm
1. november 2023 20:12

REPRESSEERITUD RAHVUS: juute vaenati nii tsaaririigis kui ka Nõukogude Liidus (44)

Viimastel päevadel on jõudnud meediasse mitmeid teateid Venemaa äärealadel toimunud juudivaenulike vägivallaaktide kohta. Antisemitism on meie idanaabrite juures siiski juba pikema ajalooga nähtus. Seda harrastati nii tsaaririigis kui ka Nõukogude Liidus. Eriti vaenulik oli juutide vastu Jossif Stalin, kes rahvusrühma vägivaldselt represseeris.

Juudid on elanud Venemaa ja endisel Nõukogude Liidu territooriumil juba sajandeid. Venemaa valitsejate alamateks sai suurem osa neist 18. sajandi lõpus, kui Rzeczpospolita (Poola-Leedu) jagamisel haukas suure tüki sealsetest aladest Vene keisririik. Kuna juute peeti eraldiseisvaks usuliseks kogukonnaks, lubati neil elada vaid keisririigi lääneosas hägusalt piiritletud territooriumil, mida hakati nimetama „juutide asustuspiirkonnaks“. Sisuliselt oli tegemist hiiglasliku getoga, mis ulatus üldistavalt kirjeldades Läti aladest Ukrainani.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99