Elizabeth Puttock oli intelligentne ja meisterlik esineja, mida ei saa ilmselt väita paljude tänapäeval tegutsevate sensitiivide, kanaldajate ja meediumite kohta.

Foto: Kollaaž (2 x Wikimedia Commons, Alamy / Vida Press)
Maailm
30. oktoober 2023 19:19

MADAME D'ESPERANCE: okultismi kõrgajal tegutsenud meedium korraldas pealtvaatajatele kõhedust tekitanud vaatemänge (3)

Madame d'Esperance – sellise uhkelt kõlava pseudonüümiga maskeeris end 19. sajandi teisel poolel ja 20. sajandi alguses tegutsenud Inglise meedium Elizabeth Jane Puttock. Omal ajal tolle valdkonna üheks populaarsemaks esindajaks kerkinud Puttock väitis, et näeb „variinimesi“ ning korraldas seansse, kus kanaldas vaimu nimega Yolande. Tema karjääri tabasid aga mitmed suured tagasilöögid, näiteks paigutamine hullumajja ning ootamatu paljastamine.

1848. aastal sündinud Elizabeth Puttocki karjäär puhkes õide perioodil, mida võib pidada ka spirit(ual)ismi ja okultismi kõrgajaks. Inimesed uskusid, et meie tavapärase maailma kõrval eksisteerib ka varjatud vaimude maailm, millega suudavad ühendust võtta vaid eriliste võimetega tegelased ehk meediumid. Just nemad pidid olema lüliks kahe maailma vahel. Vaimudega suhtlemine muutus tol perioodil ääretult populaarseks – teatavasti oli spiritualismil sajandivahetuse paiku Euroopas ja Põhja-Ameerikas pea kaheksa miljonit järgijat.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99