Adolf Hitler võis nimetada araablasi selja taga „poolahvideks“, ent avalikkuses jäi ta nende juhtide vastu viisakaks. Füürer mõistis liitlassuhete vajalikkust – eriti arvestades, et mõlemal olid samad vaenlased.

Foto: Kollaaž (2 x Wikimedia Commons, Alamy / Vida Press)
Maailm
20. oktoober 2023 08:30

ÜHINE JUUDIVIHA: Palestiina usujuht oli natside suur toetaja, ent koos korraldatud salaoperatsioon Atlas läks aia taha (1)

„Araablased on Saksamaa loomulikud sõbrad.“ Nii ütles Palestiina usujuht – Jeruusalemma peamufti Amin al-Husseini 1941. aasta sügisel Adolf Hitleriga kohtudes. Natsid ise olid araablaste suhtes aga kahetisel seisukohal. Koos võeti ette ka ühiseid projekte, ent need ei sujunud just kõige paremini. Eriti sümboolseks krahhiks osutus salajane operatsioon Atlas.

Just Araabiast on pärit vanasõna: „Minu vaenlase vaenlane on minu sõber.“ See sobib hästi iseloomustama ka natside suhtumist palestiinlastesse. Adolf Hitler pidas araablasi liitlasteks, kuna neil olid ühised vaenlased – eelkõige britid ja juudid. Natsid uskusid, et araablaste kontrolli all olev Palestiina territoorium oleks Saksamaale tunduvalt kasulikum, kui et see langeks juutide võimu alla.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99