Rahvusvaheline üldsus ei pööranud palestiinlaste olukorrale erilist tähelepanu, kuna see toimus vaid mõni aasta pärast ajaloo suurimat sõda, mille käigus sunniti kodudest lahkuma miljoneid ja miljoneid eurooplasi. Ent oli ka teisi põhjuseid.

Foto: Kollaaž (3 x Alamy / Vida Press, Camera Press / Vida Press)
Maailm
18. oktoober 2023 18:39

IISRAELI SÜND JA NAKBA: juutide suurim triumf tõi kaasa palestiinlaste kohutavaima katastroofi (7)

1947. aastal võttis ÜRO vastu resolutsiooni, millega jagati Palestiina alad kaheks osaks – üks pidi minema juutidele, teise said säilitada palestiinlased. Ent araablased kirusid plaani maapõhja ning ka juudid soovisid enamat. Puhkes sõda, mis tõi endaga kaasa Iisraeli riigi sünni ja Nakba. Viimane on palestiinlaste seas hirmujudinaid tekitav sõna, mis viitab katastroofile, mille käigus pidi kodudest lahkuma umbes 700 000 inimest.

Juutide suurem ränne Vahemere idakaldal asuvasse Palestiina piirkonda algas 19. sajandi lõpukümnenditel. Seda plaani toetas nende poliitiline liikumine sionism, mille kohaselt pidid juudid naasma oma algsele (arvatavale) kodumaale. Territooriumile, kus elasid eelkõige moslemid, saabuski tuhandeid juute, kes põgenesid Euroopast tagakiusamise eest. Sionistide pikem plaan oli kindel – vaja on luua juutide oma riik ja seda tuleb teha nn tõotatud maal. Ent kuidas jõudis Iisrael viimaks iseseisvumiseni ning mil moel mõjutas see palestiinlasi?

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99