ÄKKRÜNNAK: 7. oktoobril ründasid Hamasi terroristid Gaza sektorist ootamatult Iisraeli. Fotol lehvitavad nad Palestiina lippu hävitatud Iisraeli tanki juures.Foto: Yousef Masoud / AP / Scanpix
Maailm
13. oktoober 2023 21:15

VERESAUNA TAGAMAAD: kõik, mida peab teadma Palestiina ja Iisraeli sõjalisest konfliktist (2)

7. oktoobril alustas terroriorganisatsioon Hamas Gaza sektorist ootamatut rünnakut Iisraelile. Kõigepealt paisati juutide vastu tuhandeid rakette ja seejärel läksid liikvele maaväed. Näiteks 60 kilomeetri pikkusest eraldusmüürist murdsid palestiinlased buldooseritega läbi kui sulavõist. Iisraelile tuli araablaste selline agressiivsus ja ülbus ilmselgelt üllatusena, kuid üsna kiiresti suudeti end koguda ja vastulöögid olid kärmed tulema. Kõige mõttekam on viimased olulisemad sündmused, selle konflikti tagamaad ja nendeni viinud põhjused kokku võtta märksõnadena.

Ajaloolise lühikokkuvõtte raames saab öelda, et Suurbritannia võttis Palestiina territooriumi oma kontrolli alla pärast seda, kui seal valitsenud Osmanite impeerium sai Esimeses maailmasõjas lüüa. Sellel maal olid esialgu enamuses araablased, juudid olid vähemuses. Pinged kahe rahva vahel kasvasid, kui rahvusvaheline üldsus nõudis Suurbritannialt juutidele kodu loomist Palestiinas. Juutide jaoks oli see nende esivanemate kodu, kuid ka Palestiina araablased nõudsid seda maad endale. Kuni 1940. aastateni kasvas juutide arv, kuna paljud inimesed põgenesid Euroopast tagakiusamise eest ja otsisid pärast holokausti turvalist elukohta. Kasvas ka vägivald: nii juutide ja araablaste vahel kui Briti ülemvõimu vastu.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99