Vaatamata sellele, et Egiptus ja Süüria tegid esimese käigu, ähvardasid Iisraeli väed sõja viimastel päevadel juba Kairot ning Damaskust.
Foto: Kollaaž (2 x Wikimedia Commons, Mirrorpix / Vida Press)YOM KIPPURI SÕDA: poole sajandi eest lahvatanud ootamatute pööretega konflikt ohustas kogu maailma (3)
1973. aasta oktoobris, kui käimas oli külm sõda, puhkes Iisraelis konflikt, mida nimetatakse Yom Kippuri sõjaks. Kuigi lahingud toimusid Lähis-Idas, olid nii USA kui ka Nõukogude Liit kõrgemas valmisolekus. Ähvardavalt püsis õhus võimalus, et mängu tulevad tuumarelvad ning puhkeb lausa kolmas maailmasõda.
Yom Kippuri sõja algatajateks peetakse Egiptuse presidenti Anwar Sadati ja Süüria riigipead Hafez al-Assadi. Nende eesmärgiks oli võita tagasi alad vastavalt Siinais ja Golanis, mille Iisraeli väed olid 1967. aasta kuuepäevases sõjas vallutanud. Toona oli juutide ülekaal olnud ilmne – tänu vastastest selgelt modernsematele tankidele ja õhujõule. Nüüd soovisid moslemimaad kätte maksta. Seda loodeti teha Nõukogude Liidust imporditud võitlusvahendite ja kommunistlike sõjaspetside jagatud väljaõppega.
Kommentaarid