MIILITS KIHUTAS JALGPALLIMURULE: Propelleril kästi lahkuda. Pealtvaatajad protestisid paanikasse langenud võimude käsu vastu.Foto: Tiit Heinloo / ERR
Eesti
17. september 2023 12:30

Tõnis Erilaiu autorikülg

TÕNIS ERILAID | „Provokatsioon!“ karjusid noorsoomässu kohta partei ja valitsus

Kes see enam mäletab, et nõukogude ajal oli 22. september tähtis: ikkagi Tallinna „vabastamise“ aastapäev. Saatus tahtis, et just samal päeval mängiti 1980. aastal Dünamo (Kadrioru) staadionil raadio ja televisiooni vahel jalgpalli Propelleri muusikalise saatega. Bänd said enne mängu esitada ainult ühe laulu, vaheajal veel mõne. Siis keelati neil pille pihku võtmast. Auhinnaks mõeldud kapsapead, kaalikad ja petersell lendasid staadionile. Kõik sai läbi kell 18.45. Pettunud rahvas lahkus. Pool tuhat noort otsustas linnas edasi märatseda. Noorterahutused kestsid veel paar nädalat järjepanu, tipnedes 1. oktoobril.

„See jalgpallivõistlus oli provokatsioon!“ huilgas võim. „Teist vaba päeva staadionil ei olnud!“ kaitsesid end korraldajad. Nad olid arvanud, et hea, kui vaatama tuleb mõnisada inimest, ja mingeid erilisi turvameetmeid pole vaja. Kuid nende üllatuseks oli kohal meeletult rahvast. Tuhandeid inimesi. Tallinna täitevkomitee eriosakonna andmeil oli neid ümmarguselt 4000.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99