Shirō Ishi (paremal) oli Üksuse 731 halastamatu juht, kes soovis bioloogilise sõja abil ilmselt kogu maailma alistada. Moraalsed piirangud teda eksperimentide juures ei kammitsenud.

Foto: Kollaaž (2 x Alamy / Vida Press, Wikimedia Commons)
Maailm
12. september 2023 19:17

KATKUPOMMID JA ELUSALT LAHKAMINE: Üksus 731 korraldas Mandžuurias põrgulikke eksperimente (1)

Paljudele on teada lood sellest, kuidas natsid sooritasid II maailmasõjas inimeste peal õõvastavaid meditsiinilisi eksperimente. Ent samal ajal korraldasid vast isegi veelgi võikamaid katseid jaapanlased, kelle Üksus 731 ei halastanud Hiina tsiviilelanikele ega sõjavangidele. Jaapani projekti eesmärgiks oli luua võimsaid bioloogilisi ja keemilisi relvi, mis pidid suutma tappa miljoneid inimesi.

1930. aastatel levis natsionalism Jaapanis ennenägematu hooga. Sellises õhkkonnas tõusis esile kindral Shirō Ishi – keiserliku armee lahingumeedik ja mikrobioloogia ekspert. Ta propageeris Jaapani biorelvade programmi loomist juba alates 1927. aastast, ent teda takistas paar aastat varem allkirjastatud Genfi protokoll, mis keelustas bioloogilise ja keemilise sõjapidamise. Ishi aga kuulutas, et kui miski on piisavalt halb, et seda ebaseaduslikuks muuta, peab see olema tõhus.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99