Eksperdid ei suutnud leida üksmeelt, kas Vladimir Demihhovi (vasakul) katsed kujutasid endas teaduslikku suursaavutust või lihtsalt võigast eksperimenti.
Foto: Kollaaž (Rex Features / Vida Press, Wikimedia Commons, Twitter.com/SeriousStrange)NÕUKOGUDE FRANKENSTEIN: oma aja kirurgiageenius Vladimir Demihhov valmistas kahe peaga koeri
Nõukogude teadlase Vladimir Demihhovi panust organisiirdamise arengusse ei saa kindlasti alahinnata. Temata võinuks näiteks südameoperatsioonide edulugu kujuneda hoopis teisiti. Ent kuna Demihhovi saavutused toimusid külma sõja ajal „valel pool“ raudset eesriiet, ei teeninud ta oma eluajal rahvusvahelist tunnustust. Samuti vajus ta ka kodumaal unustuse hõlma. Ent mõnevõrra kahtlase kuulsuse sai kirurgiageenius ühe väga vastuolulise eksperimendi läbi. Nimelt „valmistas“ ta koeri, kellel oli kaks pead…
1955. aasta Moskva kirurgiaseltsi koosolek tõotas tulla äärmiselt sensatsiooniline. Nimelt pidi Vladimir Demihhov näitama publikule midagi täiesti enneolematut. Ja seda ta tegigi. Lavale astus suur valge karvkattega koer. Loom tundus igati rõõmsana ning liputas saba. Ent tegemist polnud kaugeltki tavalise koeraga, kuna tema kaela küljelt ulatus välja täiesti ebaloomulik kehaosa. Selgus, et Demihhov oli sooritanud paar päeva varem keerulise operatsiooni ja kinnitanud valge koera keha külge veel ka pruuni kutsika pea ja esijalad.
Kommentaarid (0)