Eksperdid ei suutnud leida üksmeelt, kas Vladimir Demihhovi (vasakul) katsed kujutasid endas teaduslikku suursaavutust või lihtsalt võigast eksperimenti.

Foto: Kollaaž (Rex Features / Vida Press, Wikimedia Commons, Twitter.com/SeriousStrange)
Maailm
23. august 2023 19:37

NÕUKOGUDE FRANKENSTEIN: oma aja kirurgiageenius Vladimir Demihhov valmistas kahe peaga koeri

Nõukogude teadlase Vladimir Demihhovi panust organisiirdamise arengusse ei saa kindlasti alahinnata. Temata võinuks näiteks südameoperatsioonide edulugu kujuneda hoopis teisiti. Ent kuna Demihhovi saavutused toimusid külma sõja ajal „valel pool“ raudset eesriiet, ei teeninud ta oma eluajal rahvusvahelist tunnustust. Samuti vajus ta ka kodumaal unustuse hõlma. Ent mõnevõrra kahtlase kuulsuse sai kirurgiageenius ühe väga vastuolulise eksperimendi läbi. Nimelt „valmistas“ ta koeri, kellel oli kaks pead…

1955. aasta Moskva kirurgiaseltsi koosolek tõotas tulla äärmiselt sensatsiooniline. Nimelt pidi Vladimir Demihhov näitama publikule midagi täiesti enneolematut. Ja seda ta tegigi. Lavale astus suur valge karvkattega koer. Loom tundus igati rõõmsana ning liputas saba. Ent tegemist polnud kaugeltki tavalise koeraga, kuna tema kaela küljelt ulatus välja täiesti ebaloomulik kehaosa. Selgus, et Demihhov oli sooritanud paar päeva varem keerulise operatsiooni ja kinnitanud valge koera keha külge veel ka pruuni kutsika pea ja esijalad.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99